Stena Recycling uczestniczy w finansowanym przez UE projekcie REE4EU, w ramach którego testowane są nowe metody recyklingu neodymu.
– W projekcie magnesy neodymowe są pozyskiwane z turbin wiatrowych dostarczanych przez firmę Stena Recycling. Udało się je poddać recyklingowi bez utraty jakości. Było to możliwe dzięki zastosowaniu kilku etapów przetwarzania, począwszy od rozpuszczenia magnesów w kwasie, a skończywszy na elektrolizie w wysokich temperaturach.
Jakość podobna do nowego neodymu
W rezultacie otrzymano stop metalu odpowiedni do produkcji nowych magnesów neodymowych — mówi Björn Hall.
W tym międzynarodowym projekcie uczestniczyło czternaście firm. Proces został przeprowadzony na próbę w firmie Elkem w Norwegii, która wykonała znaczną część eksperymentów. Sintef w Norwegii opracował m.in. metodę elektrolizy w wysokich temperaturach, a Tecnalia w Hiszpanii przygotowała technologię rozpuszczania magnesów.
Wyniki pokazują, że neodym z recyklingu ma równie wysoką jakość, jak wykonany z materiałów pierwotnych. Do tego przy jego produkcji zużywa się o 35% mniej energii w porównaniu do produkcji całkowicie nowego neodymu w Chinach.
Powszechnie stosowany, ale nie poddawany recyklingowi
Magnesy neodymowe są wykorzystywane na wiele sposobów, począwszy od telefonów komórkowych i komputerów, a skończywszy na samochodach elektrycznych i turbinach wiatrowych. Obecnie nie poddaje się ich recyklingowi w UE, a globalną produkcję zdominowały Chiny. Tymczasem międzynarodowe wykorzystanie neodymu gwałtownie rośnie. UE traktuje neodym i inne metale ziem rzadkich jako substancje o znaczeniu strategicznym.
– Możliwość recyklingu w UE ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zależności od neodymu wielu wytwarzanych produktów przemysłowych. Dodatkowo pandemia koronawirusa pokazuje naszą wrażliwość na zakłócenia w dostawie surowców i materiałów. Recykling materiałów zmniejsza też wpływ na środowisko, tak charakterystyczny dla produkcji magnesów neodymowych z surowców pierwotnych.
Zwiększone wykorzystanie neodymu z powodu elektryfikacji
Björn Hall podkreśla, że producenci wyrobów elektronicznych chcą pokazać, że potrafią wytwarzać materiały w obiegu zamkniętym i wprowadzać na rynek więcej produktów, których recykling jest możliwy.
– Szybko rosnąca produkcja pojazdów elektrycznych gwałtownie zwiększa popyt na magnesy neodymowe. Dziś skupiamy się na recyklingu akumulatorów, litu i kobaltu. Ale wzrasta też zainteresowanie możliwościami zagospodarowania neodymu z silników elektrycznych. Nawet dziś branża motoryzacyjna wykorzystuje więcej neodymu, niż wszystkie branże elektroniczne łącznie.