Wysoki poziom recyklingu niesie ze sobą szereg korzyści, o których warto wiedzieć.
Wskaźnik zrównoważonego rozwoju dla firm
Dzięki mierzeniu tego jak dużo odpadów odpadów poddajemy recyklingowi lub ponownie wykorzystujemy jesteśmy w stanie sprawdzać, jak wygląda nasza droga w kierunku zrównoważonego rozwoju. Im mniej odpadów produkujemy a pozostałą ilość poddajemy recyklingowi tym bardziej nasza działalność staje się neutralna dla środowiska.
Lepsza jakość materiałów
Odpowiednie gospodarowanie odpadami zapewnia lepszą jakość materiałów, co przynosi korzyści przedsiębiorstwu. Ponownie wykorzystując lub poddając recyklingowi coraz większe ilości materiałów kształtujemy rynek. Ma to wpływ na wzrost zapotrzebowania na materiały pochodzące z recyklingu, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w produkcji zamiast surowców pierwotnych. To z kolei sprawia, że potrzebne są coraz lepsze procesy i metody odzysku, dzięki którym recykling materiałowy będzie jeszcze bardziej efektywny. W ten sposób wchodzimy na drogę tworzenia rynku dla materiałów wtórnych.
Zapobieganie stratom materiałowym
Recykling i ponowne użycie materiałów znajdują się wysoko w hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Zapobiegają stratom materiałowym i pozwalają na wielokrotne wykorzystanie np. różnych rodzajów metali. Kolejnym aspektem jest sortowanie u źródła i wczesna obróbka materiału. Istnieje wiele różnych gatunków stali. Ich segregacja przed przekazaniem do recyklingu umożliwia wydajne wykorzystanie różnych stopów w większej liczbie produktów. Prawidłowo posortowana stal jest droższa od stali nieposortowanej, ponieważ można z niej wyprodukować wyższej jakości materiał.
Projektowanie dla środowiska drogą do wyższego wskaźnika recyklingu
Wyższy poziom recyklingu zmniejsza zapotrzebowanie na materiał pierwotny, na przykład na rudę metalu. Możemy to osiągnąć, doskonaląc wszystkie elementy łańcucha produkcji, od koncepcji produktu do gospodarowania powstałym odpadem. Podstawą jest projektowanie uwzględniające ponowne wykorzystanie lub recykling. Żaden produkt nie powinien być tak skonstruowany, aby po wycofaniu z eksploatacji musiał trafić na składowisko. Istotne jest także maksymalne usprawnienie obróbki materiałów, ograniczające do minimum straty produkcyjne. Kluczowe w całym procesie są świadomość i wiedza pracowników, którzy mogą pomóc znaleźć nowe, wydajniejsze sposoby segregacji i recyklingu materiałów.
Możliwość tworzenia nowych i doskonalenia istniejących procesów
Możemy dostosować procesy ponownego wykorzystania i recyklingu tak, aby nasze odpady wykorzystać w innej branży. Dziś staramy się wprowadzić do obiegu zamkniętego coraz więcej materiałów, które są odpadem w jednej branży, lecz mogą być substratem w innej. Mając partnerów w wielu różnych sektorach przemysłowych można wykorzystać materiał w całkowicie nowych produktach, niezależnie od jego pierwotnego zastosowania. To jeden z wielu sposobów wydłużenia eksploatacji materiału.
Tworzenie rynku materiałów z recyklingu
Wysoki poziom recyklingu pomaga budować nowe rynki dla materiałów wykorzystywanych ponownie lub pochodzących z recyklingu. To kluczowy etap na drodze transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Istotne jest zapewnienie wystarczającej ilości surowca firmom wytwarzającym wyroby z materiałów z recyklingu. W perspektywie długoterminowej przemysł może o wiele chętniej używać materiałów wtórnych, ponieważ w przyszłości materiał pierwotny prawdopodobnie będzie droższy i trudniejszy w użyciu. Popyt na materiały pochodzące z recyklingu będzie także motywatorem do ulepszania procesów odzysku.
Recykling a wpływ na klimat
Zużycie energii jest znacznie mniejsze podczas recyklingu materiałów niż przy wydobywaniu zasobów pierwotnych. Niższe zużycie energii oznacza organiczenie emisji dwutlenku węgla, co sprawia, że w mniejszym stopniu wpływamy na klimat. Podczas recyklingu oszczędzamy też materialy pierwotne.
Oto kilka przykładów*:
- Recykling jednej tony stali oszczędza 1,4 tony rudy żelaza, 0,8 tony węgla, 0,3 tony wapienia z dodatkami oraz 1,67 tony CO2.
- Wykorzystanie złomu stalowego zamiast pierwotnej rudy zmniejsza emisję CO2 o 58%.
- Wykorzystując złom aluminiowy można obniżyć emisję CO2 o 92% w porównaniu z surowym aluminium.
- Stosowanie stali z recyklingu do produkcji nowej stali redukuje zanieczyszczenie powietrza o 86%, zużycie wody o 40% i zanieczyszczenie wody o 76%.
* Źródło: EuRIC Metal Recycling Factsheet
Bycie częścią zrównoważonej gospodarki buduje markę.
Dbałość o wysoki poziom recyklingu wspiera globalne inicjatywy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Zmniejszanie śladu węglowego i przesuwanie materiałów w górę w hierarchii sposobów postępowania z odpadami pomoże wzmocnić przekaz marki i ofertę rynkową firmy.
Zwiększenie poziomu recyklingu materiałów oznacza zmniejszenie negatywnego oddziaływania na klimat. Pokazywanie zaangażowania marki w walkę z globalnym ociepleniem chociażby poprzez większe wykorzystanie surowców wtórnych znacząco wpływa na jej odbiór przez klientów oraz społeczeństwo. Jak wynika z badań Stena Recycling1 dla 70% ankietowanych ważne jest, by produkt nadawał się do recyklingu. Wyższy stopień ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów oznacza większy zysk dla każdego.
Czy zastanawiałeś się już nad możliwością podniesienia wskaźnika recyklingu w Twojej firmie?
1Badania Stena Recycling 2020 przeprowadzone przez agencję SW Research