Co robić, by materiały nie traciły watrości
Firmy produkcyjne wykorzystują metale w postaci surowców poddawanych obróbce lub zastosowanych w podzespołach. Kiedy zsumuje się ceny zakupu i wartość odpadów, zdamy sobie sprawę jak cenne są posiadane przez nas surowce. Dlatego watro zastanowić się nad sposobem na ponowne użycie lub recykling jak największej ilości odpadów. Jeżeli już na początku procesu nie przemyślimy całej drogi metali w naszym procesie, wartość tego materiału może ulec znacznemu obniżeniu. Sekret polega na prawidłowym postępowaniu i sortowaniu metali na każdym etapie.
Gospodarka idzie w parze z działaniami na rzecz klimatu
Większość branż deklaruje też ambitne cele w kontekście działań na rzecz klimatu i środowiska. Zapewnienie jak najlepszej ochrony wartości metali (zamiast ich mieszania) tworzy istotny i wartościowy obieg zamknięty, w którym materiały w kolejnym cyklu życia trafiają do nowych produktów. Często może to być nawet atutem przy prezentacji firmy potencjalnym partnerom biznesowym. Przedstawiamy kilka rad dotyczących ochrony wartości metalu w całym łańcuchu, które pozwolą maksymalnie zwiększyć korzyści dla klimatu.
„Work smart from start”– zarządzanie odpadami metalowymi w codziennej produkcji
Zakup i projektowanie
Czy Twoje opakowania i produkty wymagają tych wszystkich różnorodnych metali? Czasami projektanci wyrobów z przyzwyczajenia stosują bardzo zróżnicowane metale, tworzywa i inne materiały.
Działania
- Czy na etapie produkcji istnieje możliwość oddzielenia pewnych rodzajów materiałów, które utrudniają sortowanie i komplikują utrzymanie wartości recyklingu?
- Przyjrzyj się procesowi projektowania produktów – co można jeszcze zrobić przed opracowaniem nowych produktów?
Często występuje następujący dylemat — metale o określonym stopie nadają produktom odpowiednie cechy w czasie użytkowania przez konsumenta, ale ich późniejszy recykling i sprzedaż sprawiają problemy. Cenny metal może stać się materiałem o niższej wartości jako odpad. Właściwą drogą jest przesuwanie się w górę zamiast w dół hierarchii sposobów postępowania z odpadami, ponieważ to pozwala zapewnić stały obieg materiałów o wysokiej jakości.
Optymalizuj kluczowe etapy w produkcji
Materiały przemysłowe zwykle przechodzą przez ręce różnych zespołów, w tym kierowców, magazynierów, monterów i pracowników obsługi zakładu. Kontrolując procedury możesz zadbać o to, aby metal nie tracił wartości. W przeciwnym razie zmieszane frakcje metali będą źródłem strat z powodu braku optymalizacji sortowania odpadów. Oddzielenie lepszych jakościowo, jednorodnych materiałów zwiększy wartość, jaką można zabezpieczyć podczas recyklingu odpadów metalowych i uzyskać przy ich sprzedaży jako nowy surowiec.
Działania
- Zidentyfikuj ważne miejsca obsługi i sortowania metali. Dopilnuj, aby różne frakcje nie były ze sobą mieszane, dbając o zapewnienie wysokiej jakości materiału.
- Organizuj szkolenia pracowników w zakresie prawidłowej segregacji odpadów, aby postępowali właściwie od samego początku. Pamiętaj, aby w przypadku pracy zmianowej, zatrudniania pracowników najemnych lub zarządzania rotacją pracowników zaangażować wszystkie osoby.
- Zoptymalizuj sprzęt do magazynowania odpadów. Ułatwienie pracownikom prawidłowego segregowania metali w trakcie pracy usprawni odpowiednią segregację tego surowca.
- Zadbaj o czytelne oznaczenie pojemników do segregowania u źródła, aby umożliwić prawidłowe sortowanie metali.
Przejrzystość kluczem do poprawy
Wybór materiałów ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o skuteczność ochrony wartości finansowej w dalszej części łańcucha wartości.
Działania
- Dokonaj analizy, czy kupowany stop ma wpływ na procesy produkcyjne i wyrób końcowy? Czy można zastąpić dany stop innym, który byłby bardziej atrakcyjny dla firm skupujących surowce? Zastanów się, jak zapotrzebowanie na określone metale można dostosować do potrzeb rynku surowców.
- Zorganizuj optymalne rozwiązanie zbiórki i składowania. Czy są sposoby na usprawnienie zbiórki, transportu i obróbki końcowej?
- Im więcej posiadamy i wymieniamy informacji, tym większe będą możliwości sprzedaży materiału odpowiedniemu nabywcy, wykorzystanie cech materiału na wysokim poziomie i uzyskanie najwyższej ceny.
POTENCJAŁ RECYKLINGU I SPRZEDAŻ
Stena Recycling od lat inwestuje miliardy w rozwój procesów odzysku odpadów, aby zwiększyć stopień recyklingu. Może to dotyczyć metali będących odpadem produkcyjnym, wadliwych produktów, materiałów z prac rozbiórkowych itp.
Działania
- Podejmij współpracę ze sprawdzonym i odpowiedzialnym odbiorcą odpadów.
- Prawidłowe sortowanie u źródła pozwoli uniknąć reklamacji i obniży kwoty odszkodowań z powodu niezgodności dostaw z umową.
- Staraj się uzyskać jak najwyższy stopień recyklingu. Zapewni to największe korzyści dla klimatu.
- Wybierz odbiorcę odpadów, który ma międzynarodową sieć sprawdzonych kanałów sprzedaży.
ZAINTERESOWANY OPRACOWANIEM SYSTEMU ZARZĄDZANIA METALAMI?
Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby omówić możliwości optymalizacji gopodarowania odpadami w Twojej firmie, aby zapobiegać stratom finansowym i zmniejszyć oddziaływanie na klimat. Nasze doświadczenie zdobyte przy współpracy z różnymi branżami przemysłowymi pomoże Ci stawić czoła konkretnym wyzwaniom.