Biznesowe podejście
Electrolux Professional postanowił globalnie zaangażować się w działania mające zapewnić zrównoważoną przyszłość, wyznaczając kompleksowe cele w zakresie rozwoju firmy.
„Jednym z wniosków była generalna zmiana podejścia polegająca na odejściu od wyłącznie gospodarowania odpadami na rzecz zapobiegania ich powstawaniu, ponownego wykorzystania i zrównoważonego recyklingu” — mówi Anna Bråhammar, menedżer ds. ochrony środowiska w zakładzie Electrolux Professional w Ljungby.
Aby osiągnąć te cele, fabryka Electrolux Professional AB w Ljungby powołała zespół pracowników z różnych działów (produkcji, zakupów i ochrony środowiska) odpowiedzialny za współpracę ze specjalistami z firmy Stena Recycling. Od tego czasu zespół stara się zwiększać świadomość pracowników i poszerzać wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju. Do realizowanych projektów należą m.in. szkolenia pracowników, analiza linii produkcyjnych i kontrola obsługi materiałów.
„Ponieważ gospodarowanie odpadami nie jest naszą główną działalnością, współpraca z firmą Stena Recycling okazała się kluczowa dla powodzenia tych projektów. Dzięki nowym analizom poprawiliśmy sortowanie odpadów w zakładzie, a także zwiększyliśmy świadomość zarządzania odpadami wśród pracowników. Poprawa gospodarowania odpadami ma pozytywny wpływ zarówno na finanse, jak i środowisko, co jest korzystne dla firmy i dla planety” — mówi Anna Bråhammar.

Anna Bråhammar, menedżer ds. ochrony środowiska w zakładzie Electrolux Professional w Ljungby
Pomagamy firmie Electrolux Professional odnieść sukces
Zasadniczą rolę w profesjonalnej optymalizacji odgrywa kompleksowe spojrzenie na sytuację w branży. Nie należy realizować pojedynczych projektów. Trzeba spojrzeć szerzej i starać się opracować całą gamę rozwiązań. Pomoże to osiągnąć znacznie lepsze wyniki optymalizacji niż realizacja pojedynczych odrębnych projektów.
Dlatego jak dotąd podstawowym warunkiem sukcesu firmy Electrolux Professional AB jest posiadanie wielu różnych projektów, obejmujących większość wewnętrznego łańcucha wartości materiałów. Poniżej znajduje się nieco więcej informacji na ich temat.
Optymalizacja produkcji
Ważnym elementem produkcji pralek przemysłowych jest cięcie laserowe. Zespół postanowił sprawdzić, jak można zmniejszyć ilość skrawków blach metalowych po cięciu, ograniczając ją o około 45 ton metali rocznie. Dzięki temu potrzeba mniej surowca, co oznacza niższy koszt materiału.
Obsługa wewnętrzna
Stena Recycling wspólnie z pracownikami Electrolux Professional pracowała nad skróceniem czasu transportu pojemników i kontenerów na terenie zakładu. Jak wiele innych firm, Electrolux Professional miał jeden centralny punkt wywozu odpadów. Można to łatwo zrobić w bardziej wydajny sposób. Analizując pracę dziesięciu pracowników zauważyliśmy, że generalnie każdy z nich mógłby zaoszczędzić około 20 minut w ciągu zmiany każdego dnia. Mając trzy zmiany w każdym dziale oraz około 35-40 osób na każdej zmianie na produkcji, dałoby to znaczny wzrost wydajności. Poprawiłoby to także zasady BHP personelu w miejscu pracy, ponieważ oznaczałoby mniej dźwigania i bardziej ergonomiczne rozwiązania w zakresie transportu odpadów.
Doskonalenie recyklingu materiałów
Mając możliwość analizy obiegu odpadów, Stena Recycling udoskonaliła i oddzieliła materiały nadające się do recyklingu od pojemników na odpady zmieszane. Następnie firma Electrolux otrzymała zalecenia, które materiały oddzielać i w jaki sposób to robić. Teraz różne rodzaje papieru i metali nie trafiają do kontenerów na odpady zmieszane.
„Poprawiliśmy segregację odpadów, dodając nowe frakcje. Na przykład stal nierdzewną dzielimy na ferrytyczną i austenityczną, co poprawia jakość stali w procesie odzysku. Kolejnym przykładem są tworzywa sztuczne. Zwiększyliśmy stopień recyklingu i możemy teraz przekazać do odzysku więcej tworzyw, zamiast je utylizować. To ważny wzrost w hierarchii gospodarowania odpadami. Przyczynia się to także do zamkniętego obiegu surowca, który może być wykorzystany w produkcji nowych wyrobów” — mówi Anna Bråhammar.
Optymalizacja transportu
Stena Recycling przeanalizowała łączną masę materiałów transportowanych w każdym kontenerze i opracowała udoskonalony plan transportu. Pozwala on zoptymalizować całkowitą liczbę transportów. Jednocześnie zmniejszono wielkość kontenerów na niektóre materiały.
Oprócz powyższych przykładów, Electrolux Professional organizuje także firmowy Dzień Środowiska. W ubiegłym roku z udziałem firmy Stena Recycling w fabryce w Ljungby przebiegał on pod hasłem gospodarowania odpadami. Ponadto, firma Electrolux Professional prowadzi regularne szkolenia dla pracowników, ponownie wykorzystuje niektóre materiały, stosuje projektowanie uwzględniające recykling i wiele innych rozwiązań.