Segregacja
Aby mieć kontrolę nad wszystkim, co opuszcza Twoją firmę, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób należy segregować odpady. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednie pojemniki i wiedzę, które odpady powinny się w nich znaleźć. Ponadto ważne jest przygotowanie odpowiednich procedur transportu. Warto przyjrzeć się raportom na temat wszystkich odpadów wytwarzanych w firmie, by wiedzieć, jak radzisz sobie z recyklingiem na tym etapie. Należy także zwrócić uwagę na właściwe sortowanie, ponieważ ma to wpływ na koszty zagospodarowania odpadów. Zwykle koszty rosną im mniej posortowane są odpady. Kontrolowanie ilości i jakości odpadów temu zapobiegnie.
Odpady niebezpieczne
Sprzęt elektroniczny może zawierać substancje niebezpieczne i dlatego jest kategoryzowany jako odpad niebezpieczny. Może to dotyczyć zasilacza w urządzeniu elektronicznym lub rtęci czy toksycznych tworzyw sztucznych znajdujących się w wielu produktach elektronicznych. Ale może chodzić także o inne związki chemiczne uznawane jako odpady niebezpieczne. Dlatego na przykład z odpadów elektronicznych wyjmowane są akumulatory. Zgodnie z rozporządzeniem UE (dyrektywa 2008/98/WE) wszystkie firmy produkcyjne muszą sporządzać raporty na temat tego, co robią z odpadami niebezpiecznymi i wskazać, sposoby ich zagospodarowania. Na szczęście w tej dziedzinie dostępne jest wsparcie ekspertów, zarówno w zakresie dzielenia się wiedzą i informacjami o wymaganiach, jak również zarządzania odpadami i raportowania.
Bezpieczeństwo
Ponieważ urządzenia elektroniczne zawierają odpady niebezpieczne, a czasem także wrażliwe informacje, na przykład na twardych dyskach, ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich procedur regulujących postępowanie z komputerami i innymi zaawansowanymi urządzeniami elektronicznymi. Znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu ma współpraca z podmiotem profesjonalnie zajmującym się recyklingiem, który może bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami zutylizować urządzenia i zniszczyć poufne informacje.
Dzielenie się wiedzą
Ważne jest, aby pracownicy w Twojej firmie dysponowali wiedzą, jak postępować z elektroodpadami. Po części z powodów wspomnianych powyżej, ale również dlatego, że recyklingowi można poddać niemal wszystkie materiały, co ma wpływ na realizację zasad zrównoważonej działalności przez Twoje przedsiębiorstwo. Warto wprowadzić zasady, dzięki którym pracownicy są informowani o procedurach obowiązujących w firmie. Ważne są szkolenia, ale równie istotna jest procedura dotycząca przekazywania umiejętności w zespole. Należy ustalić zasady dotyczące postępowania na wypadek, gdy pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę odpadami, opuszczają firmę - zanim odejdą ze stanowiska pracy. Jednym z dobrych sposobów jest zapewnienie, że szkolenia w zakresie gospodarki odpadami będą elementem innych szkoleń.
Kolejny sposób to zapewnienie łatwego dostępu do informacji, zasad i procedur w konkretnym miejscu lub poprzez dostęp cyfrowy.
Komunikacja
Działania informacyjne dotyczące elektroodpadów powinny uwzględniać zarówno komunikację wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Procedury postępowania z elektroodpadami (i wszystkimi innymi odpadami) powinny, jak wspomnieliśmy powyżej, zostać spisane w odpowiednim miejscu. Informacje powinny być łatwo dostępne dla wszystkich zaangażowanych w ten proces pracowników. Jeśli w Twojej organizacji funkcjonuje sprawny system gospodarowania odpadami, a dodatkowo, wyniki jakie w tym obszarze możesz zaprezentować są coraz lepsze, to komunikacja na temat zrównoważonego rozwoju może przynieść firmie szereg korzyści. Zarówno jako wzmacniające wizerunek marki działania, jak i rzetelna informacja dla klientów. Upewnij się, że możesz kontrolować cele w zakresie gospodarki odpadami (przykłady znajdują się w tym przewodniku określania celów biznesowych *), a wkrótce uzyskasz wyniki, które można łatwo wykorzystać w komunikacji zewnętrznej.
Wnioski
Sprawowanie kontroli nad tymi pięcioma aspektami (segregowanie, odpady niebezpieczne, bezpieczeństwo, dzielenie się wiedzą i komunikacja) zapewnią solidne podstawy. Warto rozważyć, w jaki sposób powinny się one łączyć, aby stać się częścią codziennej rutyny w miejscu pracy. Twoja firma z pewnością na tym skorzysta.
POBIERZ PREZENTACJĘ