Analiza procesów to podstawa
Mateusz Anasiak pracuje na stanowisku Specjalisty ds. Projektów i odpowiada za optymalizację procesów gospodarowania odpadami u Klientów Stena Recycling. Jego głównym zadaniem jest wspieranie przedsiębiorstw przemysłowych w projektowaniu procesów logistyki wewnętrznej odpadów oraz magazynowania miejsc odkładczych, tak aby były one bezpieczne oraz jak najbardziej efektywne zarówno kosztowo jak i procesowo.
„Moja praca polega na analizie systemu gospodarowania u Klientów oraz przedstawieniu propozycji usprawnień”
Mateusz Anasiak ma doświadczenie w pracy z różnymi branżami i środowiskami produkcyjnymi, optymalizując systemy gospodarowania odpadami, pomaga odkryć naszym Klientom ukrytą wartość w procesach.
Aby przygotować odpowiednie rekomendacje usprawnień systemu należy najpierw wykonać szczegółowy audyt oraz wyrysować miejsca odkładcze. „Bardzo pomaga mi również znajomość maszyn jakie dostępne są na rynku. Dzięki temu mogę zaproponować najlepsze dostępne rozwiązania.”
PRZYKŁADY naszych optymalizacji
Ważnym krokiem w kierunku usprawnienia systemu gospodarowania odpadami w magazynie jest odpowiednia identyfikacja generowanych rodzajów, masy, objętości i miejsca powstawania odpadów. Istotna jest także optymalizacja procesów logistycznych. Dodatkowo użycie odpowiednich maszyn pozwala nam na jeszcze dalej idące oszczędności. Przykładem może być wykorzystanie prasy z wywrotnicami automatycznie opróżniającymi pojemniki, które pozwalają przyspieszyć pracę, ponieważ opróżnianie pojemników trwa jedynie ok. 1 minutę. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań również na zewnątrz magazynu lub centrum logistycznego ma duży wpływ na podniesienie poziomu usprawnień.
Właśnie dzięki zastosowaniu szeregu takich działań u naszego Klienta - producenta świec, dzięki optymalizacji logistyki zmniejszyliśmy zapotrzebowanie na wózek widłowy o 65%, zminimalizowaliśmy zaangażowanie pracowników w procesy gospodarowania odpadami oraz zmniejszyliśmy liczbę transportów odpadów z czterech do dwóch samochodów na okres transportowy.
Warto również zastanowić się nad możliwościami wejścia na wyższy poziom w hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Na przykład u naszego Klienta, producenta części metalowych, dzięki zastosowaniu kontenerów z podwójnym dnem oraz wirówki udało się odzyskać emulsję wykorzystywaną do zmniejszenia tarcia przy procesach w fabryce. Dzięki tej praktyce firma odzyskuje miesięcznie od 800 do 1000 litrów emulsji, która ponownie wraca do produkcji, co przekłada się na oszczędności finansowe. Pozwala to również na ponowne użycie materiału, dzięki czemu emulsja może krążyć w obiegu zamkniętym.
Rozwiązania muszą jednak odpowiadać potrzebom i być dopasowane do istniejącego już parku maszynowego. W niektórych branżach proponujemy zamontowanie pojemników do sortowania tuż przy linii montażowej zamiast w centralnym punkcie zbiórki odpadów. Dzięki temu personel nie musi stale do nich chodzić. Pozwala to też utrzymać ład i porządek w miejscu pracy, co jest ważnym elementem systemu zarządzania LEAN, który jest często stosowany w przedsiębiorstwach. Dodatkowo skraca się czas poświęcany przez pracowników na działania związane z gospodarowaniem odpadami w firmie.
„Moja praca polega na ułatwianiu Klientom wprowadzenia przynoszącej zyski optymalizacji, wyjaśnianiu, jak pozwoli to oszczędzać czas i że jest to finansowo i środowiskowo mądre posunięcie”.
Budowanie partnerstw
W Sten Recycling tworzymy trwałe partnerstwa z naszymi Klientami. W ten sposób powstają warunki dla wszystkich przyszłych rozwiązań. Bycie tak blisko z firmą Klienta buduje wiarygodność i zaufanie dla całej przyszłej współpracy.
„Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ważne jest, aby być otwartym na zmiany procesowe. Myślę też, że kierownictwo danej firmy powinno czasami być bardziej otwarte na poniesienie kosztów optymalizacji, tak aby w przyszłości proces przynosił większe korzyści, również finansowe. Rzecz jasna taki plan przede wszystkim powinien stawiać na oszczędność.”
Każda zmiana składa się z małych kroków
Małe kroki są często kluczem do tego, by system gospodarowania odpadami w firmie była efektywny. Jednym z nich jest edukacja pracowników. Tylko pracownik, który jest świadomy jak wygląda całe życie odpadu od momentu jego wytworzenia, po uprzednim poddaniu recyklingowi, aż do zamienienia go w nowy produkt będzie codziennie zwracał uwagę na poprawne sortowanie u źródła.
„Warto starać się zaangażować ludzi odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami w swoją pracę, pokazywać jej cel. To tworzy poczucie „nas” i przyczynia się do większej wydajności, ponieważ pozwala współdzielić obowiązki np. w zakresie segregowania. Jeśli pojawią się problemy, warto poruszyć je już podczas regularnych, codziennych zebrań. W takich przypadkach należy znaleźć źródło problemu, zanim „ruszycie dalej”. Dość często można dojść do ciekawych wniosków i znaleźć nowe rozwiązania. Podstawą jest również prawidłowa edukacja wszystkich pracowników zaangażowanych w proces, dopasowanie sprzętu oraz chęć inwestowania w ten obszar.
„Wierzę w dzielenie się doświadczeniem, wiedzą oraz sukcesami i sprawdzonymi rozwiązaniami. Powinniśmy wspierać siebie nawzajem i dostarczać wiedzy eksperckiej w tematach, w których jesteśmy specjalistami. Zazwyczaj nie chodzi o żadną kosmiczną technologię, tylko o praktyczne metody oparte na wieloletnim doświadczeniu oraz znajomości rozwiązań. Ważne jest, aby wprowadzając oszczędności w produkcji mieć otwarty umysł”.
Szukaj we wszystkim wartości
Często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy, że to, co wydaje się być odpadem niemożliwym do recyklingu lub odzysku, może być cennym surowcem, któremu warto nadać drugie życie. Wiele sprzętów, które zużywają się w trakcie pracy w magazynie, może zostać przetworzonych i ponownie wykorzystanych już jako materiał w nowych produktach. Odzysk materiałowy możliwy jest na przykład w przypadku regałów i barierek zabezpieczających, gaśnic, pasków stalowych, opakowań kartonowych, folii czy pasków spinających.
Krótka lista wskazówek od Mateusza Anasiaka dotyczących optymalizacji:
- Postaw na edukację ekologiczną pracowników, szczególnie tych związanych z procesami gospodarowania odpadami.
- Spójrz na problem z szerszej perspektywy. Staraj się dostrzec całość, ponieważ dzięki połączeniu kilku jednocześnie realizowanych projektów możemy znaleźć rozwiązanie. Na przykład, przyjrzyj się wszystkim elementom produkcji, aby znaleźć sposoby maksymalnego skrócenia czasu gospodarowania odpadami.
- Jeżeli nie jesteś pewien swoich rozwiązań poproś o wsparcie specjalistów, którzy wykonają profesjonalny audyt i pokażą potencjalne możliwości poprawy.
- Nie bój się analizować produkowanych frakcji. Zawsze jest szansa, że dzięki lepszej segregacji znajdziesz możliwość zagospodarowania odpadu wyżej w hierarchii sposobów postępowania z odpadami.
- Nie obawiaj się korzystać z metodologii zarządzania LEAN, do optymalizacji gospodarowania odpadami. Nigdy nie zapominaj, że odpady są częścią produkcji!