STWÓRZ ZRÓWNOWAŻONE ŚWIĘTA

stwórz zrównoważone święta_CompQual80.jpg

Zbliża się niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia, w którym warto zadbać o bliskich, atmosferę, ale też dać sobie szansę na refleksję i uważność na otaczający nas świat.

Równie potrzebne jest odpowiedzialne przygotowanie do nadchodzących Świąt, aby zaoszczędzić jak najwięcej zasobów i działać w zgodzie ze środowiskiem.

Uważna atmosfera

Święta to atmosfera, na którą wielu ludzi czeka cały rok. Tworzą ją między innymi światła i ozdoby. Dekoracje możemy przygotować wspólnie z bliskimi, aby jeszcze lepiej celebrować świąteczny czas i wykorzystać materiały, które już mamy w naszych zasobach.

Aby zostać świątecznie cyrkularny to należy pamiętać, że:

  • Warto sprawdzić, czy w domu nie ma lampek z zeszłego roku i zawczasu sprawdzić czy działają, zanim kupi się kolejny komplet. Jeśli posiadamy tradycyjne lampki z większą, nie jednorazową żarówką – należy sprawdzić czy są sprawne, jeśli nie to warto poszukać w okolicy małego warsztatu, w którym można je naprawić.
  • Radzimy zrezygnować z plastikowych, gotowych ozdób i postawić na te robione ręcznie. Nic nie zastąpi wspólnego warsztatu z dziećmi lub przyjaciółmi, na których mogą powstać piękne i niepowtarzalne ozdoby na świąteczne drzewko i stół. Do wykonania ozdób warto użyć naturalnych materiałów lub odpadów. Przy odrobinie kreatywności każdy jest w stanie sami wyczarować prawdziwe cuda.
  • Choinka – należy dobrze zastanowić się nad jej wypożyczeniem lub użyciem drzewka, które już mamy w naszych zasobach. Jest wiele metod żeby je odświeżyć, a o świąteczny zapach może zadbać dosłownie kilka naturalnych gałązek.

Cyrkularne prezenty

Świąteczny czas to okres, w którym chcemy dać naszym bliskim dowód naszej miłości. Mogą to być proste gesty, takie jak spotkanie i rozmowa, ale również przemyślane prezenty. Warto zawczasu przygotować się do zakupu prezentów, dlatego:

  • Zanim wybierzemy się na zakupy należy je dobrze zaplanować i podpytać bliskich czego potrzebują oraz przypomnieć sobie co podarowaliśmy im ostatnio – nie ma nic mniej cyrkularnego niż zdublowany rok po roku prezent.
  • Prezent to niespodzianka ukryta w opakowaniu. Radzimy wcześniej zaplanować cyrkularne opakowania, czyli odszukać papieru lub wstążek z zeszłego roku i nie kupować dodatkowego, bo być może nie jest potrzebny.
  • Kupując prezenty on-line należy pamiętać o tym, że na wielu platformach można zaplanować jedno zbiorcze opakowanie (co oszczędzi zarówno surowiec potrzebny do zapakowania paczki jak i zredukuje ślad węglowy świątecznych zakupów). Wiele platform posiada możliwość wsparcia potrzebujących – warto się zastanowić czy kupując nie chcemy od razu ich wesprzeć.

Odpowiedzialne zarządzanie potrawami na Wigilijnym stole

Na świąteczne potrawy czekamy przez cały rok. Często w okresie świątecznym przygotowujemy bardzo dużo jedzenia, które przez swój nadmiar jest marnowane podczas gdy, w tym samym czasie wielu osobom brakuje. Niezwykle ważne jest, aby:

  • Dokładnie zaplanować świąteczne zakupy żywności. Pomocne jest stworzenie dwóch list: 1. menu, które chcemy przygotować, 2. szczegółowej listy zakupów, której będziemy trzymać się podczas świątecznych sprawunków. Planując zakupy warto zastanowić się, które z produktów potrzebujemy przez cały rok nie tylko w święta, te produkty można kupić w większych, ekonomicznych opakowaniach.
  • Warto starannie zaplanować czas gotowania – wykorzystujmy raz nagrzany piekarnik czy płytę – zaoszczędzimy w ten sposób czas i energię.
  • Jedzeniem możesz się również podzielić. Zastanówmy się czy może w pobliżu mieszkają osoby potrzebujące wsparcia i życzliwości. Jeśli o nich nie wiemy, zawsze to co zostanie i czym chcemy się tym podzielić, można zanieść do pobliskiej jadłodzielni.

Stosując się nawet do kilku z powyższych zasad, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko energię, ale również czas, który możemy poświęcić na spotkanie z bliskimi.

Poleć tę stronę