
Każdego roku Stena Recycling przetwarza tworzywa sztuczne z setek tysięcy ton odpadów elektronicznych. W projekcie badawczym SenSoRe testowane są nowe technologie, które podnoszą poziom recyklingu poprzez oddzielanie niebezpiecznych substancji, takich jak chlor i środki zmniejszające palność.
Stena Recycling przetwarza odpady elektroniczne ze wszystkich rodzajów przedsiębiorstw w Skandynawii, Polsce, Niemczech i Włoszech. Od wielu lat oddzielamy dwa główne rodzaje tworzyw sztucznych z odpadów elektronicznych we własnym procesie opartym o flotację. W tym procesie po pierwsze, rozdzielamy czyste tworzywo sztuczne, które jest zawracane do producentów plastików i może stać się nowymi produktami, a po drugie, tworzywa zawierające bromowane środki zmniejszające palność, chlor i inne substancje niebezpieczne, które nie mogą być rozproszone i muszą zostać spalone w bezpiecznych warunkach.
Zanieczyszczona część tworzyw nadal zawiera znaczną ilość czystego plastiku, którego nie można wydobyć za pomocą separacji flotacyjnej. Dlatego Stena Recycling rozpoczęła projekt badawczy SenSoRe, w którym testowane są różne, udoskonalone technologie umożliwiające wydobycie pozostałego, czystego plastiku. W Sztokholmie powstaje właśnie linia testowa, która zostanie uruchomiona w 2019 r. Celem nowej technologii jest identyfikacja i oddzielenie np. takich halogenów jak chlor i brom.
- Bromowane środki zmniejszające palność są niezbędne w elektronice ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Ale jeśli chodzi o recykling odpadów elektronicznych, substancje te stają się problemem. Przez wiele lat byliśmy w stanie przetworzyć większość czystego plastiku z odpadów elektronicznych, ale naszym celem jest znalezienie możliwości recyklingu pozostałych tworzyw sztucznych, które obecnie są poddawane spalaniu. Chcemy przyczynić się do stworzenia najlepszych, cyrkularnych rozwiązań dla jak największej ilości plastiku pochodzącego z przemysłu - mówi Marianne Gyllenhammar z działu badań i rozwoju Stena Metall.
Testowane technologie mogą być również przydatne przy recyklingu tworzyw sztucznych ze złożonych frakcji odpadów, które są obecnie składowane.
SenSoRe jest finansowany z programu Vinnova zarządzanego przez Swerim. Poza Stena Recycling jego częścią są następujące firmy: Acreo Swedish ICT AB, Cobolt AB, Fotonic i Norden AB, IVL Svenska Miljöinsititutet AB, Mobergs produktkontroll AB, Optonova Szwecja AB, Refind Technologies AB, SAPA (AB) Technology, Volvo Group Nieruchomości AB, Ęlmhults Elmek AB.