
NAGRODA GŁÓWNA: AGNIESZKA CHMURA - UNIWERSYTET WARSZAWSKI
Klaster cyrkularny to porozumienie podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych w celu implementacji zasad gospodarki cyrkularnej na określonym obszarze. Celem działalności klastra jest osiągnięcie wykonalnego poziomu bezpieczeństwa i samowystarczalności na określonym obszarze poprzez zwężanie, spowalnianie i zamykanie pętli materiałowych oraz energetycznych. Działania te powinny być zorientowane na realizację pełnego potencjału obszaru do zaspokojenia podstawowych potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń, w sposób urzeczywistniający wartości sprawiedliwości społecznej
Działania klastra mogą obejmować:
Uczestnikami klastra mogą być przedstawicielki i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, administracji państwowej, firm prywatnych, gospodarstw rolnych, organizacji pozarządowych, ośrodków naukowych i badawczych, usług społecznych, mieszkańców obszaru klastra, jak i innych podmiotów zainteresowanych współpracą i działalnością na rzecz GOZ.
Obszarem działania klastra może być gmina, powiat, województwo lub związek jednostek samorządu terytorialnego. Sugerowanym rozmiarem klastra jest NUTS3, czyli grupa powiatów. W Polsce istnieją 73 podregiony tego typu. Działanie to wzmocniłoby także policentryczny rozwój sieci jednostek osadniczych. Klastry powinny też współpracować ze sobą w celu wymiany doświadczeń, najlepszych praktyk, dzielenia się wiedzą, a także podejmowania wspólnych projektów, kiedy jest to zasadne.