
Nagroda główna: Łukasz Ziemba, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Celem projektu jest aktywne zaangażowanie osadzonych w zakładzie karnym w produkcję unikatowych produktów (pokrowiec na laptop, telefon, tablet) minimalizujących odpad poprodukcyjny. Materiały użyte w projekcie są materiałami stosowanymi na co dzień na linii produkcyjnej firmy Rakon i stanowią odpady z wykrojników powstających podczas produkcji odzieży roboczej.
Praca nad projektem rozpoczęła się pod koniec 2019 roku podczas wizyty w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym Rakon (skr. PPO Rakon) na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Daje ono skazanym możliwość uczestniczenia w pracach skupiających się na szyciu odzieży roboczej. Obecny proces ma formę linearną. Projekt natomiast zakłada przebudowanie struktury dotychczasowej usługi z linearnej na cyrkularną zapewniającą płynną wymianę emocji i opinii między wytwórcą a nabywcą produktu, będących motywacją do dalszych działań przygotowujących do readaptacji społecznej oraz zapewnieniu o gotowości na przyjęcie społeczne takiego wytwórcy. Idące za tym przywiązanie nie tylko jest wypadkową produktu, ale i idei pomagania osobom wykluczonym. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces resocjalizacji ma szansę stać się bardziej efektywny, a granica między społeczeństwem ludzi wolnych a tych pozbawionych wolności zanika. Celem projektu jest aktywne zaangażowanie skazanego w produkcję produktu, poprzez zmniejszenie odległości pomiędzy nim, a użytkownikiem oraz stworzenie unikatowego produktu minimalizującego odpad poprodukcyjny. Produktem są pokrowce na telefony, laptopy
i tablety. Produkt jest stworzony w koncepcji designu społecznie zaangażowanego, który przyczynia się do rozwiązywania istotnych problemów społecznych. Jest zaprojektowany tak, aby sprostać niskim umiejętnością wytwórców. Materiały użyte w projekcie są materiałami stosowanymi na co dzień na linii produkcyjnej firmy Rakon, stanowią odpady z wykrojników powstających podczas produkcji odzieży roboczej.