Piotr Długosz i Jacek Organiściak

przyyy5bbde64a2f71423089661d4a86341ff0_CompQual80_CompQual80.jpg

Wielorazowe opakowanie kurierskie

WYRÓŻNIENIE: Piotr Długosz i Jacek Organiściak, Politechnika Łódzka


Proponowane rozwiązanie zakłada wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów. Celem projektu jest minimalizacja produkcji odpadów.

W dzisiejszych, niepewnych, covidowych czasach nastąpił bardzo dynamiczny wzrost zjawiska robienia zakupów przez internet. Ludzie zamawiają bardzo różne rzeczy, często korzystając z opcji odbioru paczki w paczkomatach. Takie postępowanie niesie za sobą wzrost zużycia plastikowych kopert, stertchu, folii bąbelkowej oraz taśmy klejącej – naszym pomysłem jest stworzenie opakowań wielorazowego użytku, które zmieniłyby świat.

Proponowane opakowania miałyby być wytwarzane z PE – polietylenu pochodzącego z recyklingu. Dzięki temu, jeśli któreś z opakowań ulegnie uszkodzeniu będzie możliwość jego rozdrobnienia i ponownego formowania. Dzięki prostej i taniej obróbce materiału będzie go można naprawić mniejszym kosztem. Zamawiając produkt oprócz opakowania dostajemy dodatkowe wypełniacze. Możemy się ich pozbyć dzięki zamontowanemu wewnątrz opakowania systemowi stabilizacji. Na dnie każdego z opakowań zostaną zamontowane opaski zaciskowe wielokrotnego użytku. Opakowania nie będzie etykietowane przy przez każdego klienta. Na etapie produkcji, na każde z opakowań zostanie naniesiony indywidualny kod QR przy pomocy lasera. Wszyscy pracownicy firm kurierskich oraz ich klienci będą mogli zidentyfikować paczkę dzięki dedykowanej aplikacji w swoim smartfonie.

Jedynym jednorazowym elementem opakowania będzie plomba zabezpieczająca. Jest to ogólnodostępny produkt również wykonywany z polietylenu. Będzie to produkt również wykonywany z materiałów recyklingowych i możliwy do ponownego przetworzenia. Opakowania wykonane z łatwych w recyklingu i ekologicznych materiałów umożliwiłyby znaczne ograniczenie zużycia bezmyślnie marnowanych surowców. Proste rozwiązanie umiejętnie dystrybuowane i wdrożone jest szansą dla nas i naszej przyszłości.

 

Poleć tę stronę