
LIDER GOSPODARKI CYRKULARNEJ: STU ERGO Hestia SA
Liderem Gospodarki Obiegu zamkniętego została firma Ergo Hestia S.A. ex aequo z frimą Carrefour Polska. Otrzymały one nagrodę główną w III edycji konkursu Stena Circular Economy Award, w kategorii "Przedsiębiorstwa - promocja".
Grupa ERGO Hestia jest jednym z liderów rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Od niemal 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi.
Zgłoszona w konkursie inicjatywa polega na ponownym wykorzystaniu części odpadów elektronicznych oraz pozostałości po szkodach klientów, które wracają do ERGO Hestii i są nieodłącznym elementem procesu likwidacji szkód. W ramach współpracy z wykonawcami produktów upcyklingowych, Spółka wykorzystuje ponownie materiały pochodzące z odpadów, tworząc m.in. biżuterię, materiałowe etui na sprzęt elektroniczny, gadżety podarunkowe, nagrody konkursowe, a nawet meble, które są użytkowane w siedzibie. Firma zorganizowała także warsztaty z upcyklingu dla pracowników w ramach wewnętrznego wydarzenia „Open Day Środowiskowy”.
Opisana inicjatywa ma na celu minimalizowanie wpływu Spółki na środowisko naturalne poprzez wprowadzanie odpowiednich procedur dot. recyklingu, ekoprojektowania, odzyskiwania surowców i materiałów oraz ich dalszego przetwarzania. Dzięki temu produkty zyskują nowe życie lub tworzone są nowe przedmioty na bazie materiałów pozyskanych z recyklingu.
Firma, poprzez współpracę ze startupami, wspiera również mniejsze podmioty gospodarcze i rozwój rozwiązań proekologicznych. Wszystkie te działania wynikają bezpośrednio z Polityki Środowiskowej Spółki.
Projekt, który wdrożyła firma:
W projekt zaangażowana jest m.in. Spółdzielnia Uczniowska z Gdańska czy platforma dekoeko.com, która jest pośrednikiem w kontaktach pomiędzy ERGO Hestią a projektantami, wykonującymi produkty z odpadów, oraz organizacjami odzysku i recyklingu, które poddają odpady wspomnianym procesom przetwarzania.
Firma planuje rozszerzyć platformę współpracy między podmiotami, gdzie firmy będą mogły w łatwy sposób udostępniać swoje odpady, zwiększając tym samym zasięg i wpływ projektu na środowisko, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.