pzzzzzz głową_CompQual80_CompQual80.jpg

Z głową / Pozbądź się wszystkiego, co nie jest ci potrzebne


Lider gospodarki cyrkularnej - STUDIO 102

Projekt „Z głową” edukuje, w jaki sposób odpowiedzialnie można pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, zgodnie z koncepcją 5R, czyli Refuse/ Reduce/ Reuse/ Repurpouse/ Recycle. Praktyka stanowi odpowiedź na zaobserwowany problem, jakim jest trudność pozbywania się niepotrzebnych rzeczy, które Polacy gromadzą w domach.

W ramach projektu dostępnego na stronie internetowej www.zglowa.com powstała baza produktów, których można pozbyć się na co dzień, ze szczególnym uwzględnieniem produktów trudnych, jak na przykład klisze fotograficzne, szyby okienne czy akumulatory. Przy wsparciu partnerów merytorycznychtakich jak Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, opracowane zostały praktyczne informacje. Użytkownik odnajduje je, spacerując po wirtualnym domu. Wybierając konkretny produkt, dowiaduje się, do jakiego rodzaju odpadów jest zaliczany i gdzie może się go pozbyć. Otrzymuje również informację o alternatywnym sposobie wykorzystania odpadu oraz inspirację, co ciekawego może z niego stworzyć.

Wizualizacja w formie domu była dla pomysłodawców naturalnym wyborem. Wyszli oni
z założenia, że cały świat mieści się w domu, a problem można rozwiązać w sposób praktyczny, opłacalny i wygodny.

W oparciu o projekt powstała podstawowa wersja aplikacji webowej, która działa na zasadzie geolokalizacji. Ma ona na celu podawanie użytkownikowi możliwości pozbycia się danej grupy produktów. Przykładowo kiedy użytkownik wpisze słowa „książka” to otrzyma informację dotyczącą aktualnie dostępnych możliwości pozbycia się niechcianego księgozbioru. Pomysłodawcy mają nadzieję, że aplikacja będzie narzędziem, które skutecznie rozwiąże problem pozbywania się niechcianych przedmiotów.

Poleć tę stronę