12 tys. par butów zebranych w akcji „Przekaż wiosnę”

2021-05-07

copy_copy_hiking-shoes-3853326_CompQual80.jpg

Tegoroczna zbiórka obuwia dla potrzebujących WoshWosh “Przekaż wiosnę”, której partnerem była Stena Recycling, przeszła najśmielsze oczekiwania. W trakcie 2 tygodni akcji zebrano ponad 12 tysięcy par butów, co pokazuje siłę przedsięwzięcia i słuszność propagowania idei zero waste. Oczyszczone i naprawione buty trafią do najbardziej potrzebującym w całej Polsce.

Tegoroczna zbiórka to ogromny sukces WoshWosh, firmy zajmującej się czyszczeniem, odnową, naprawą i customem obuwia. Nie tylko daje powód do dumy, ale jest też swoistym dowodem słuszności wszelkich akcji społecznych.

Pracownicy Stena Recycling również przyłączyli się do akcji i zebrali 193 pary obuwa a firma zapłaciła za ich odnowę.

Kolejny rekord ilości zebranych butów

Podczas ubiegłorocznej jesiennej zbiórki obuwia dla osób bezdomnych udało się zebrać ponad 9 tysięcy par, jednak tegoroczny wynik to zaskoczenie nie tylko dla WoshWosh, ale również partnerskich instytucji, które na co dzień opiekują się potrzebującymi w Polsce.

Zbiórka trwała aż 2 tygodnie, a buty można było przekazać w trzech punktach WoshWosh, w butiku Balagan oraz wysyłkowo. W trakcie trwania akcji dołączył do nas także PanPablo, który w swoim wrocławskim sklepie zbierał obuwie. Buty wśród pracowników zbierały także LPP, Kuehne+Nagel oraz Stena Recycling. Spontanicznie do akcji dołączyły instytucje oraz szkoły, które własnymi siłami zorganizowały zbiórki wewnątrz placówek i prowadziły w swoich miejscowościach działania promocyjne. Do WoshWosh trafiały także buty z zagranicy m.in. z Niemiec, Danii, Włoch a nawet Islandii.

- Dzięki wsparciu tak ogromnej liczby osób i firm partnerskich udało nam się zebrać ponad 12 tysięcy par butów. W siedzibach brakowało miejsca na magazynowanie, dlatego opracowaliśmy plan logistyki i po przygotowaniu obuwia przekazujemy je w partiach do instytucji i fundacji, które opiekują się osobami w potrzebie.

Wyczyszczenie takiej liczby butów to ogromne wyzwanie, ale za cel postanowiliśmy sobie przekazanie wszystkich butów do końca maja. - mówi Martyna Zastawna, pomysłodawczyni zbiórki obuwia oraz właścicielka WoshWosh.

Wygrała empatia, miłość i zero waste

Akcja “Przekaż wiosnę” zwraca uwagę na świadomą konsumpcję i ograniczenie śmieci, a także namacalne korzyści z zero waste - pomoc potrzebującym i przekazanie już nieużywanych butów.

- Zaangażowanie tylu osób przeszło moje oczekiwania, ten wynik to miód na moje serce. Od lat angażuję się w inicjatywy społeczne na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale sukces tej akcji dodaje mi skrzydeł. Widzę, że świadomość konsumencka w zakresie ekologii i zero waste rośnie. Rocznie produkowane jest na świecie ok. 22 miliardów par butów, 300 milionów wyrzuca się już po roku użytkowania. A przecież zamiast trafiać do kosza mogłyby dostać drugie życie i przydać się innym. Wiosenna edycja akcji pokazuje jak bardzo potrzebna jest nasza pomoc i jak wiele możemy osiągnąć łącząc wspólnie siły. Wygrywa empatia, miłość do drugiego człowieka i zero waste – dodaje Martyna Zastawna.

Buty dla potrzebujących zebrane w akcji „Przekaż wiosnę” zostaną przekazane potrzebującym dzięki pomocy: Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, Dom Samotnej Matki Caritas Archidiecezja Warszawsko-Praska, Wspólnota Chleb Życia, Caritas Polska, Kamiliańska Misja Pomocy, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz” w Gdańsku, Fundacja Pomoc Pierwsza Praca, Ośrodek Pomocy Społecznej Warszawa Praga Południe.

Poleć tę stronę