Biznes na rzecz Agendy 2030 w Polsce – wyzwania i rozwiązania

2020-01-27

17celow_CompQual80.jpg

Stena Recycling podzieliła się doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem Barometru Wpływu - narzędzia do mierzenia wkładu biznesu na realizację SDGs (Celów Zrównoważonego Rozwoju).

W poniedziałek 27 stycznia 2020 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyła się konferencja „Biznes na rzecz Agendy 2030 w Polsce – wyzwania i rozwiązania”. Podczas wydarzenia podsumowane zostały działania rządu i biznesu na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce w minionym roku i ogłoszono  plany na kolejny rok.

Podczas konferencji podsumowana została Kampania 17 Celów 2019: Wspólne Działania, której Ministerstwo Rozwoju jest Patronem Honorowym. Prowadzona w szerokim partnerstwie firm i instytucji, mobilizuje biznes do podjęcia działań na rzecz Agendy 2030.

W roku 2019 prowadzona była III edycja kampanii. W jej ramach odbył się szereg konferencji i warsztatów, powstały 2 publikacje. Rozwijany był portal Kampanii, stanowiący centrum wiedzy o Celach Zrównoważonego Rozwoju dla polskiego biznesu.

Podczas wydarzenia zaprezentowany został też efekt zeszłorocznej edycji Kampanii: Barometr Wpływu. To pionierskie polskim rynku narzędzie do mierzenia wkładu biznesu na realizację Agendy 2030. Powstało we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. W jego tworzenie zaangażowanych było 51 ekspertów z 31 instytucji. Narzędzie składa się z 30 wskaźników dla 6 kluczowych dla polskiego biznesu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Stena Recycling jest pierwszą firmą na polskim rynku, która wykorzystała narzędzie do raportowania danych pozafinansowych. Podczas konferencji mieliśmy okazję podzięlić się naszymi doświadczeniami w tym zakresie.

Podczas konferencji zaprezentowane były też najciekawsze zeszłoroczne inicjatywy prowadzone w partnerstwie firm i instytucji, takie jak Polski Pakt na rzecz zrównoważonych tworzyw sztucznych czy Koalicja 5 Frakcji oraz indywidualne dobre praktyki przedsiębiorstw w Polsce. Przedstawiciele firm dyskutowali z ekspertami o tym, przy realizacji których punktów Agendy 2030 biznes jest dziś najbardziej potrzebny.

Poleć tę stronę