Dzięki wyjątkowej współpracy Volvo będzie odzyskiwać więcej plastiku

2019-05-13

Article_image_04_volvo_cars_plast_1280x400_CompQual80.jpg

Volvo Cars postawiło sobie cel, aby do 2025 roku co najmniej 25% plastiku wykorzystywanego we wszystkich jego samochodach pochodziło z recyklingu. Volvo Cars, producenci podzespołów i Stena Recycling współpracują w ramach nowego projektu finansowanego ze środków szwedzkiej agencji na rzecz innowacji (Vinnova).

“Wybór rodzajów tworzyw sztucznych, sprawdzenie ich jakości i wolumenów oraz dobór komponentów - od tego właśnie zaczynamy” - wyjaśnia Dawid Karis z działu Badań i Rozwoju Stena Recycling.

“Siłą tego projektu jest fakt, że pracujemy razem. To naprawdę wyjątkowe. Dzięki temu w przyszłości uda nam się uzyskać niezbędne ilości materiałów i ich odpowiednią jakość. Udział w tym programie jest bardzo inspirujący” - mówi Sandra Tostar, specjalistka od tworzyw sztucznych w Volvo Cars.

W czerwcu 2018 roku Volvo Cars ogłosiło, że nie później niż w 2025 roku będzie wykorzystywać w samochodach i opakowaniach przynajmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Podczas zeszłorocznego Volvo Ocean Race firma zaprezentowała specjalnie przygotowany na tę okazję model Volvo XC60, którego części zostały wykonane z przetworzonych plastików. Stena Recycling wykonała izolację dźwiękową komory silnika z izolacji pochodzącej ze starych foteli samochodowych Volvo. W ciągu zaledwie pół roku Volvo Cars wyprodukowało 170 części z przetworzonego plastiku na użytek samochodu studyjnego.

“Możemy działać szybko. Pozyskaliśmy wiele cennych informacji zarówno w ramach partnerstwa z Volvo Cars jak i od kooperantów i dostawców. Teraz pracujemy z jeszcze większą liczbą komponentów wykonanych z przetworzonych tworzyw sztucznych. Nowe części są stale certyfikowane. Praca nad samochodem studyjnym wiele nas nauczyła” -  wyjaśnia Sandra Tostar.

Rosnący rynek recyklingu

W każdym samochodzie Volvo znajduje się 360 kilogramów tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane do produkcji setek komponentów. Ten materiał ma wiele cennych właściwości, pozwala między innymi na obniżenie wagi pojazdu i ograniczenie zużycia paliwa.

“Rynek tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu rozwija się bardzo dynamicznie. Jednym z jego głównych wyzwań jest zabezpieczenie wystarczającej ilości plastiku o odpowiednich właściwościach i jakości spełniającej wysokie wymagania Volvo Cars” - mówi David Karis.

Nowe projekty, jak ten “Wykorzystanie przetworzonego plastiku w częściach pojazdów”, są ważną częścią tego wyzwania. Znalezienie możliwych źródeł pozyskania materiału to równie ważny aspekt projektu jak poznanie właściwości tworzyw z recyklingu. Tu zadajemy sobie pytania - czy kolor będzie trwały, czy jakość powierzchni będzie odpowiednia? albo jak długo takie tworzywa zachowują swoje walory?

“Praca z materiałami pochodzącymi z recyklingu, to naturalny krok w dobie rozwoju samochodów elektrycznych, które mają ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Mamy ewidentnie do czynienia ze zmianą myślenia, gdzie zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko są ważnymi elementami towarzyszącymi decyzji o zakupie samochodu” - dodaje Sandra Tostar

Nowe procesy recyklingu tworzyw sztucznych

Stena Recycling opracowuje różne technologie, które mają umożliwić przetwarzanie większej ilości tworzyw sztucznych. Od jesieni 2018 roku w Halmstad działa nowa linia do recyklingu miękkich tworzyw sztucznych (LDPE). Wiosną firma otwiera kolejną - linię przetwarzania czystego, twardego plastiku pochodzącego z odpadów elektronicznych, w tym tworzywa ABS stosowanego także w samochodach. W przyszłości, do produkcji komponentów w branży motoryzacyjnej  mogą być  wykorzystane tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także twardy plastik pochodzący z opakowań.

Pilotaż potrwa do sierpnia 2019 r. i jest prowadzony przez RISE IVF (dawniej Swerea IVF). Oprócz Volvo Cars i Stena Recycling projekt obejmuje również IAC Group Sweden AB, KB Components i Plastal AB.


CZYTAJ WIĘCEJ

Wyzwania i szanse tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu

Tworzywa sztuczne są niewykorzystanym źródłem wartości w przemyśle wytwórczym - wciąż ich recykling jest znacznie mniejszy niż w przypadku innych materiałów.

Czytaj więcej

Wyższy poziom recyklingu elektronicznych

W projekcie badawczym SenSoRe, testujemy nowe technologie, aby podnieść poziom recyklingu plastików z odpadów elektronicznych.

Czytaj więcej
Poleć tę stronę