Ekologiczne prezenty

2016-12-11

shutterstock_116895082_CompQual80.jpg

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny pod wieloma względami. Choć prezenty nie są tu najważniejsze – może warto pomyśleć, by były one nie tylko trafione, ale i ekologiczne?

A może świąteczne prezenty ekologiczne?

Według raportu Deloitte Zakupy świąteczne 2016  w tym roku rodziny wydadzą blisko 500 zł na upominki. Część tej kwoty może zostać zaoszczędzona z korzyścią dla familijnego budżetu i środowiska za sprawą wykonanych własnoręcznie prezentów. Czemu nie przygotować ich z przedmiotów pozornie wydających się za bezwartościowe i bezużyteczne? Stare słoiki możemy pomalować i zamienić na eleganckie, ozdobne pojemniki oraz wazony, z korków po winie wykonać stylową tablicę korkową, a z resztek materiałów stworzyć ozdoby. W ten sposób zużytym produktom i odpadom, dajemy nowe życie.

Przygotowując takie prezenty wpisujemy się w założenia upcyklingu, czyli zagospodarowania zużytych oraz niepotrzebnych już przedmiotów i nadania im nowej wartości. Jeśli nie mamy czasu lub chęci wykonania prezentów samemu i wykorzystania do tego niepotrzebnych produktów, z pomocą przychodzą nam właśnie gotowe wyroby upcyklingu. Z opadów wykonywane są przedmioty codziennego użytku, które wyróżniają się często artystycznym charakterem. Są wśród nich m.in. torby, stoliki, ozdoby świąteczne, wyposażenie wnętrza domów. Takie produkty mogą być doskonałym i przyjaznym środowisku prezentem.

– Zużyte przedmioty oraz odpady są cennym materiałem oferującym wiele możliwości zagospodarowania. Recykling pozwala im zyskać nowe życie w kolejnych produktach, upcykling z kolei przedmiotom potencjalnie bez wartości nadaje nowe walory. Poprzez odpowiedzialne zagospodarowanie odpadów chronimy środowisko, przyczyniając się do ograniczenia wydobycia surowców naturalnych i emisji dwutlenku węgla – mówi Aleksandra Surdykowska, Kierownik ds. marketingu i PR w Stena Recycling. 

Ekologiczne opakowania na podarunki

Samo opakowanie możemy również przygotować w sposób ekologiczny – prezent zapakowany w materiał, papier z gazet oraz owinięty wstążką czy umieszczony w zdobionym własnoręcznie pudełku może prezentować się równie okazale co ten udekorowany w sklepie – dużo zależy tu od naszej kreatywności i zdolności plastycznych.

Jak zwraca uwagę Aleksandra Surdykowska, istotnym aspektem Świąt Bożego Narodzenia pod względem troski o środowisko jest również odpowiednie postępowanie z odpadami, których w tym okresie wytwarzamy więcej

– Właściwa segregacja odpadów oraz oddawanie np. zużytych urządzeń elektronicznych do przeznaczonych do tego punktów pozwala na bezpieczny i efektywny odzysk materiałów. Recykling jednego tylko telefonu umożliwia zaoszczędzenie energii potrzebnej do oglądania telewizji przez ponad 7 dni na okrągło – wyjaśnia Surdykowska. 

Poleć tę stronę