
2017-11-09
Co się dzieje z wiórami metalu, opiłkami i innymi odpadami powstającymi podczas produkcji łożysk tocznych w SKF w Göteborgu? Jak je wykorzystujemy, aby mogły żyć dalej w nowych produktach? Przyjrzymy się bliżej w jaki sposób wspólne działania umożliwiają obieg cennego surowca pomiędzy firmami SKF, Stena Recycling i Ovako.
SKF rozpoczęło działalność w roku 1907 i obecnie jest wiodącym na świecie producentem łożysk kulkowych. Od kilkudziesięciu lat Stena Recycling współpracuje z SKF zajmując się zagospodarowaniem odpadów powstających w procesie produkcji, ale również szeroko rozumianym zarządzaniem procesem zagospodarowania odpadów. Stena Recycling wspólnie z SKF rocznie odzyskuje obecnie 3000 ton metali oraz i 3000 ton olejów i emulsji, które dzięki właściwemu postępowaniu mogą na nowo zamienić się w surowce.
- Potrzeba wielu partnerów, aby zamknąć obieg dla stali. Na jednym końcu znajduje się producent łożysk kulkowych SKF, a na drugim huta Ovako. Stena Recycling znajduje się pośrodku i dodaje istotne wartości zarówno dla SKF, jak i Ovako – mówi Jens Björkman, szef ds. żelaza w Stena Metal International (SMI).
Ovako w Hofors wytwarza komponenty w takich obszarach jak produkcja łożysk kulkowych, transport i przemysł wytwórczy. Odpady poprodukcyjne odbierane z SKF są sortowane, przetwarzane i sprawdzane pod względem jakości przez Stena Recycling. Następnie trafiają do huty Ovako jako ważny surowiec produkcyjny. Stal ponownie zamienia się w nowe komponenty, które wracają do SKF – w ten sposób obieg zostaje zamknięty.
- Fakt, że realizujemy dostawy do firmy Ovako, która mieści się w centrum Szwecji, minimalizuje liczbę transportów i zapewnia dostęp do surowców w naszym kraju. Pozwala to uniezależnić przemysł do importu.– mówi Jens.
Odpady poprodukcyjne mogą mieć wartość, jeżeli znajdzie się dla nich odpowiednie zagospodarowanie. Za pośrednictwem Stena Recycling przetworzone materiały z odzysku wysyłane są na światowe rynki, aby wkrótce zamienić się w nowe produkty. Klientami są stalownie i zakłady metalurgiczne na całym świecie. Sprzedaż stanowi ważne ogniwo w łańcuchu recyklingu.
- Na bieżąco analizujemy sytuację rynkową w celu zminimalizowania ryzyka z jakimi spotyka się przemysł wytwórczy. Dla naszych Klientów zawsze szukamy i wdrażamy najlepsze możliwe rozwiązania pozwalające na realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej działalności. – opowiada Jens
Ovako chce mieć możliwość dostosowania swojej produkcji do wysokich wymagań jakościowych SKF w ustalonym przez siebie tempie. Właściwa jakość we właściwym czasie to jedna z najważniejszych wartości, które wnosi Stena Recycling. Produkt dostarczany jest tak, aby nie musiał być niepotrzebnie gromadzony i przechowywany.
Termin w jakim Stena Recycling dostarcza złom do Hofors ustalany jest przez Ovako. W procesie wytapiania stali dla SKF, zarówno my jak i nasi partnerzy muszą spełnić precyzyjnie określone wymagania między innymi w zakresie jakości, czasu trwania i częstotliwości dostaw. Stal sprzedawana do SKF pochodzi w 100% z odzysku. W tym obszarze Stena Recycling jest dla nas ważnym partnerem – mówi Ola Stüffe, szef zakupów w Ovako.
Dzięki bliskim i dobrym relacjom zarówno z Ovako, jak i SKF, możemy wyjść naprzeciw ich rosnącemu zapotrzebowaniu na specyficzną i unikatową jakość.
- Chcemy mieć rozeznanie w działalności klientów. Znać ich sprzęt, warunki i preferencje, abyśmy mogli realizować usługi w jak najlepszy sposób – uważa Jens Björkman.