Jak stal zyskuje nowe życie

2017-11-09

Slik får vi stålet til å sirkulere | Stena Recycling

Co się dzieje z wiórami metalu, opiłkami i innymi odpadami powstającymi podczas produkcji łożysk tocznych w SKF w Göteborgu? Jak je wykorzystujemy, aby mogły żyć dalej w nowych produktach? Przyjrzymy się bliżej w jaki sposób wspólne działania umożliwiają obieg cennego surowca pomiędzy firmami SKF, Stena Recycling i Ovako.

SKF rozpoczęło działalność w roku 1907 i obecnie jest wiodącym na świecie producentem łożysk kulkowych. Od kilkudziesięciu lat Stena Recycling współpracuje z SKF zajmując się zagospodarowaniem odpadów powstających w procesie produkcji, ale również szeroko rozumianym zarządzaniem procesem zagospodarowania odpadów. Stena Recycling wspólnie z SKF rocznie odzyskuje obecnie 3000 ton metali oraz i 3000 ton olejów i emulsji, które dzięki właściwemu postępowaniu mogą na nowo zamienić się w surowce.

- Potrzeba wielu partnerów, aby zamknąć obieg dla stali. Na jednym końcu znajduje się producent łożysk kulkowych SKF, a na drugim huta Ovako. Stena Recycling znajduje się pośrodku i dodaje istotne wartości zarówno dla SKF, jak i Ovako – mówi Jens Björkman, szef ds. żelaza w Stena Metal International (SMI).

 

Od producenta do huty i z powrotem

Ovako w Hofors wytwarza komponenty w takich obszarach jak produkcja łożysk kulkowych, transport i przemysł wytwórczy. Odpady poprodukcyjne odbierane z SKF  są sortowane, przetwarzane i sprawdzane pod względem jakości przez Stena Recycling.  Następnie trafiają do huty  Ovako jako ważny surowiec produkcyjny. Stal ponownie zamienia się w nowe komponenty, które wracają do SKF – w ten sposób  obieg  zostaje zamknięty.

- Fakt, że realizujemy dostawy do firmy Ovako, która mieści się w centrum Szwecji, minimalizuje liczbę transportów i zapewnia dostęp do surowców w naszym kraju. Pozwala to uniezależnić przemysł do importu.– mówi Jens.

 

Odpady poprodukcyjne stają się nowymi surowcami

Odpady poprodukcyjne mogą mieć wartość, jeżeli znajdzie się dla nich odpowiednie zagospodarowanie. Za pośrednictwem Stena Recycling  przetworzone materiały z odzysku wysyłane są na światowe rynki, aby wkrótce zamienić się w nowe produkty. Klientami są stalownie i zakłady metalurgiczne na całym świecie. Sprzedaż stanowi ważne ogniwo w łańcuchu recyklingu.

- Na bieżąco analizujemy sytuację rynkową w celu zminimalizowania ryzyka z jakimi spotyka się przemysł wytwórczy. Dla naszych Klientów zawsze szukamy i wdrażamy najlepsze możliwe rozwiązania pozwalające na realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej działalności. – opowiada Jens

 

Dostawy  na czas

Ovako chce mieć możliwość dostosowania swojej produkcji do  wysokich wymagań jakościowych SKF w ustalonym przez siebie tempie. Właściwa jakość we właściwym czasie to jedna z najważniejszych wartości, które wnosi Stena Recycling. Produkt dostarczany jest tak, aby nie musiał być niepotrzebnie gromadzony i przechowywany.

Termin w jakim Stena Recycling dostarcza złom do Hofors ustalany jest przez Ovako. W procesie wytapiania stali dla SKF, zarówno my jak i nasi partnerzy muszą spełnić precyzyjnie określone wymagania między innymi w zakresie jakości, czasu trwania i częstotliwości dostaw. Stal sprzedawana do SKF pochodzi w 100%  z odzysku. W tym obszarze Stena Recycling jest dla nas ważnym partnerem – mówi Ola Stüffe, szef zakupów w Ovako.

 

Pomoc Steny

Dzięki bliskim i dobrym relacjom zarówno z Ovako, jak i SKF, możemy wyjść naprzeciw ich rosnącemu zapotrzebowaniu na specyficzną i unikatową jakość.

- Chcemy mieć rozeznanie w działalności klientów. Znać ich sprzęt, warunki i preferencje, abyśmy mogli realizować usługi w jak najlepszy sposób – uważa Jens Björkman.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O SKF

Poleć tę stronę