Kochaj swój produkt jak pluszowego misia!

2017-09-04

1280x400_design_for_recycling_husqvarna_CompQual80.png

Taina Flink jest specjalistką ds. zrównoważonego rozwoju produktu, innymi słowy dba o to, aby już na etapie tworzenia produktu myśleć o jego późniejszym recyklingu. Od pięciu lat wspiera firmy produkcyjne realizując usługę Stena Recycling „Projektowanie dla recyklingu”.

10 pytań na temat projektowania dla recyklingu

 

1) Jak widzisz swoją rolę w projektowaniu dla recyklingu?

Moją pasją jest uświadamianie projektantom i konstruktorom tego, jak ich rozwiązania wpływają na możliwości recyklingu opracowywanych przez nich produktów. Chcę, aby przy ocenie dwóch rozwiązań, które są równoważne pod względem wydajności, wybierano to najkorzystniejsze dla recyklingu. Pomagam firmom produkcyjnym w dokonywaniu świadomych wyborów pod kątem zrównoważonego rozwoju.

2) Czym zajmujesz się w praktyce?

Prowadzę wykłady i realizuję analizy produktu (demontażu produktu) dla naszych Klientów. Analiza polega na rozłożeniu produktu na poszczególne materiały i sprawdzeniu ich połączeń. Czasami demontaż przeprowadzany jest bezpośrednio w zakładzie, wspólnie z daną firmą. Następnie sporządzam raport z konkretnymi rekomendacjami, w jaki sposób można zmienić sposób tworzenia produktu, aby poprawić jego poziom recyklingu. Moim najważniejszym zadaniem jest wyjaśnianie, jak projektowanie produktów wpływa na późniejsze odzyskiwanie materiałów.  

3) Co to jest zrównoważone projektowanie ?

Zrównoważone projektowanie produktu pozwala na to zaspokajanie potrzeb użytkownika produktu, przy jednoczesnej redukcji wykorzystania zasobów naturalnych do jego tworzenia. Gdybyśmy wszystkie produkty kochali, jak ulubione pluszowe misie, oddziaływanie produktów na środowisko byłoby znacznie mniejsze. Chcielibyśmy bowiem, żeby były z nami jak najdłużej. Dbamy o pluszowego misia– Kochamy go! Aby skutecznie tworzyć produkty, które konsument pragnie zachować powinniśmy projektować je z myślą o zrównoważonym rozwoju i jak najmniejszym wpływie na środowisko.

Ale ważne jest również, aby ograniczyć liczbę produktów konsumowanych przez społeczeństwo. Lepiej kupić jednego pluszowego misia dobrej jakości, niż 30 gorszej. Kiedy już przestaniemy go kochać powinniśmy podarować go komuś innemu lub poddać recyklingowi, by wrócił do obiegu jako nowy materiał.

4) Jakie są wśród firm najczęstsze błędne przekonania dotyczące recyklingu?

Fakt, że w karcie materiału napisano, że można go poddawać recyklingowi nie oznacza automatycznie, że da się go odzyskać, jeżeli zostanie użyty w produkcie wraz z innymi materiałami. Jest to uzależnione od tego, jaki  zastosowano materiał, jak jest połączony z innymi materiałami i jak powszechne są dane materiały, z których tworzono poszczególne elementy. Zajmujemy się recyklingiem przemysłowym tłumacząc, że projektowanie produktu odgrywa kluczową rolę.

5) Jak Ty, jako specjalistka, możesz pomóc przedsiębiorstwom?

Mogę wyjaśniać, jak w rzeczywistości wygląda recykling. To często otwiera oczy specjalistom ds. rozwoju produktu. Sugeruję im dobór materiałów, które faktycznie można odzyskiwać, aby mogli doskonalić swoje produkty i osiągnąć większy stopień odzysku.

6) Czego należy unikać?

Przede wszystkim należy unikać łączenia materiałów w taki sposób, który nie pozwala na ich łatwe rozdzielnie. Na przykład stosowanie kleju lub śrub metalowych w połączeniu z tworzywami sztucznymi. W dzisiejszych czasach, na zachodzie, niewiele rzeczy demontuje się jeszcze ręcznie. Kiedy produkty kruszone są w rozdrabniarkach, wokół śruby, która trafia do frakcji metalowej, zawsze pozostaje trochę plastiku. Wówczas odzyskiwanie nie zawsze jest optymalne.

7) Dlaczego należy unikać klejenia?

Klej bardzo dobrze wiąże i takie jest jego zadanie. Kiedy jednak produkty, w których różne materiały zostały sklejone, przechodzą przez nasz mechaniczny proces recyklingu, materiałów nie da się oddzielić. Nie jest możliwe rozerwanie sklejonego połączenia. Lepiej zastosować rozwiązanie zgrzewalne.

8) Dlaczego tworzywa sztuczne są trudne do odzyskania?

Wiele osób uważa, że wszystkie tworzywa sztuczne można odzyskiwać. Tworzywa z opakowań   można odzyskiwać w większym zakresie, gdyż jest  mniej typów takich plastików. Trudniej jednak jest odzyskać tworzywa zawarte w produktach. Jest to spowodowane tym, że istnieje bardzo wiele różnych związków. Dla obniżenia ceny tworzywa lub polepszenia jego właściwości dodaje się często włókno szklane, talk, kredę itp. Tymczasem czyste i proste tworzywa są najlepsze.

9) Jakie wartości tworzy Stena Recycling dla swoich Klientów dzięki usłudze „Projektowanie dla recyklingu”?

Z jednej strony nasi Klienci mogą odpowiedzieć twierdząco na pytanie konsumentów ich produktów, czy faktycznie jest możliwy ich recykling. Z drugiej strony producenci mogą już od początku tworzyć produkty o wyższym stopniu odzysku, co przekłada się na konkretne korzyści środowiskowe i biznesowe.

10) Jak chciałabyś w przyszłości pracować z „Projektowaniem dla recyklingu”?

Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłyby stałe konsultacje – na przykład przez jeden dzień w miesiącu pracować na miejscu w przedsiębiorstwie. Wtedy specjaliści ds. rozwoju produktu mogliby zwracać się do mnie z problemami dotyczącymi recyklingu oraz projektowania ich produktów, a ja mogłabym ocenić je z punktu widzenia recyklingu. Im więcej wiem na temat specyficznych wyzwań i wymagań  danej firmy, tym lepiej mogę doradzić.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat „Projektowania dla recyklingu”? 

Poleć tę stronę

Imię i nazwisko: Taina Flink
Stanowisko: Specjalista ds. Projektowania dla recyklingu

Wykształcenie: Inżynier wzornictwa przemysłowego, Uniwersytet Technologiczny Chalmers, Göteborg

 

masz pytanie dotyczące projektowania dla recyklingu?

Rejestrując się na dowolnym kanale komunikacji online Grupy Stena Metall wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w sposób opisany tutaj.