PRZED NAMI FINAŁ VI EDYCJI KONKURSU STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD!

2023-04-10

2_Stena_recreate_the_future_start.png

Z czego wytworzyć produkty przyszłości? Jak ograniczyć wpływ na środowisko, zaoszczędzić energię i zredukować emisję CO2? Konsumenci oczekują produktów z recyklingu, a biznes wymaga zmian.

W lutym 2021 r. Parlament Europejski przegłosował rezolucję o przejściu unijnej gospodarki na obieg zamknięty do 2050 r. Podstawą GOZ jest rozwój oparty na ponownym wykorzystaniu surowców i ponownym wykorzystaniu elementów, co redukuje wpływ produkcji na środowisko, pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2.   

Przeprowadzone na zlecenie Stena Recycling w styczniu 2022 roku badanie na 5 rynkach (Szwecja, Polska, Norwegia, Dania, Finlandia) pokazało, że 8 na 10 konsumentów uważa za ważne lub bardzo ważne, aby producenci wykorzystywali w swoich produktach materiały pochodzące z recyklingu. Jeśli chodzi o rynek polski, to aż 87 proc. konsumentów uznaje za ważne przy zakupach to, czy produkt można naprawić lub ponownie wykorzystać.  

Rosnąca społeczna świadomość oraz oczekiwania konsumentów wpływają na przedsiębiorców – zauważają oni potrzebę zmian i coraz więcej firm decyduje się podejmować działania, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Koncentracja na eko-projektowaniu, używaniu surowców wtórnych w produkcji czy ponowne wykorzystanie elementów zmniejsza emisję CO2 i ogranicza wpływ producentów na środowisko, równocześnie wzmacnia wizerunek marki i wpływa na jej konkurencyjność na rynku.  

Do września 2019 r. ponad sto firm i organizacji z UE zadeklarowało, że do 2025 r. użyje w produkcji co najmniej 10 mln ton plastiku pochodzącego z recyklingu.    

Według raportu THE CIRCULARITY GAP REPORT Poland, Polska jest cyrkularna w 10,2%, co oznacza, że do osiągnięcia cyrkularności gospodarki brakuje aż 89,8%. Przyczyną takiej sytuacji jest wykorzystywanie w produkcji surowców pierwotnych i niewykorzystywanie potencjału surowców wtórnych. 

Aby zamknąć lukę w cyrkularności gospodarki musimy podjąć wspólne działania - zrównoważona produkcja oparta na eko-projektowaniu, ponownym wykorzystaniu komponentów i wykorzystaniu surowców z recyklingu. Jako firma zamykamy obieg nieustannie inwestując w innowacyjne rozwiązania i technologie, aby optymalizować wartość odzyskiwanych materiałów, gwarantując stabilność dostaw, wielkość możliwych dostaw oraz wysoką jakość powstałego surowca wtórnego.  

Uruchomiona w 2021 roku nowoczesna, wyspecjalizowana linia do recyklingu folii LDPE i produkcji granulatu we Wschowie w Centrum Recyklingu Elektroniki Stena Recycling, umożliwia przetwarzanie do 15 tysięcy ton folii opakowaniowej rocznie. Tym samym tworzymy zamknięty obieg folii opakowaniowej, poprzez jej zbiórkę, recykling i przetworzenie w nowy, cyrkularny produkt.  

Jednym z przykładów cyrkularnego produktu są Eko logiczne doniczki wytworzonego z odpadu folii LDPE. Jest to projekt zrealizowany we współpracy Castoramy, Deko Eko i Stena Recycling. Kolejnym przykładem wdrażania zamkniętego obiegu materiałów, jest opracowanie wraz z firmą Electrolux odkurzacza, który w 100% został wykonany z surowców wtórnych i ponownie wykorzystanych komponentów.  

Warto wiedzieć

W Stena Recycling działalność prośrodowiskową mamy w DNA. Właśnie dlatego przygotowaliśmy e-book przedstawiający temat recyklingu - przedstawiający zagadnienie recyklingu, poprzez który chcemy przypomnieć, że  procesy przetwarzania odpadów i wykorzystanie surowców wtórnych, to skuteczne sposoby ograniczenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko.  W e-booku znajdą Państwo najważniejsze wymagania prawne UE wspierające transformację w kierunku GOZ; analizę wpływu oczekiwań konsumentów i rynku na rosnącą odpowiedzialność środowiskową biznesu; drogę, jaką przechodzi odpad, by stać się produktem – od recyklingu elektroniki, aż po baterie i wyzwania e-mobility oraz zestawienie dobrych praktyk, pokazujące jak projektowanie, produkcję i recykling można połączyć w jeden zintegrowany proces.     

Pobierz ebook 

Poleć tę stronę