Odsłonięcie ekologicznego muralu w oddziale Stena Recycling w Bydgoszczy

2022-06-21

Mural_photo_event_prr_CompQual80.jpg

Oczyszczający powietrze mural Stena Recycling został już odsłonięty. Projekt obrazu powstał na podstawie zwycięskiej pracy plastycznej w konkursie „Zmaluj z nami ekologiczny świat”. W wydarzeniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta oraz zwycięskiej szkoły.

Na przełomie marca i kwietnia Stena Recycling zorganizowała konkurs plastyczny „Zmaluj z nami ekologiczny świat” skierowany do dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych w Bydgoszczy. Inicjatywa ta otrzymała honorowy patronat od Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a jej uczestnicy mieli za zadanie namalować swoją wizję ekologicznego świata, gdzie elementami miał być recykling oraz gospodarka obiegu zamkniętego. Jury wyłoniło zwyciężczynię, którą została Barbara Waśniewska, uczennica z klasy III a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 1 w Bydgoszczy. Zwycięska praca posłużyła jako inspiracja do stworzenia projektu ekologicznego muralu, który powstał na ścianie w bydgoskim oddziale firmy Stena Recycling. Dodatkowo zwyciężczyni otrzymała hulajnogę oraz grę o tematyce ekologicznej a szkoła, do której chodzi grant w wysokości 5 tysięcy złotych.

- Tworząc konkurs plastyczny „Zmaluj z nami ekologiczny świat”, chcieliśmy zachęcić najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy do wspólnego tworzenia przestrzeni, która będzie nie tylko przyjemnym walorem estetycznym, ale przede wszystkim będzie przyjazna dla środowiska. Zależy nam na edukowaniu i aktywizacji lokalnych społeczności, a cała inicjatywa spełniła te cele – mówi Włodzimierz Rydzyński, Dyrektor oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy.

Mural zajął powierzchnię 200 m2 ściany przeciwpożarowej na terenie zakładu Stena Recycling w Bydgoszczy. Przy tworzeniu obrazu wykorzystano farby fotokatalityczne. Posiadają one specjalne właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych dwutlenków azotu, które stanowią składniki smogu, spalin samochodowych, czy oparów pochodzących z kotłów grzewczych. Zatem mural przynosi korzyści również dla mieszkańców miasta.

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 r., odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja muralu, w której wzięła udział Wiceprezydent Miasta, Iwona Waszkiewicz oraz przedstawiciele zwycięskiej szkoły wraz z uczniami z klasy III a.

- Inicjatywy takie jak ta zwiększają świadomość na temat recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego. Edukacja jest kluczowa do budowania postaw ekologicznych wśród mieszkańców, dlatego gratuluję firmie Stena Recycling stworzenia tego projektu. Cieszymy się, że mural jest przyjazny dla środowiska i pomoże również w niwelowaniu zanieczyszczeń. – mówi Iwona Waszkiewicz, Wiceprezydent miasta Bydgoszczy.

Podczas pierwszej części wydarzenia odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podziękowań dla szkoły oraz zwyciężczyni. Następnie symbolicznie przecięto wstęgę na znak odsłonięcia muralu. Goście zostali również zaproszeni na poczęstunek, po którym odbyło się zwiedzanie oddziału oraz prelekcja Dyrektora oddziału Włodzimierza Rydzyńskiego na temat działalności firmy oraz procesów recyklingowych, jakie zachodzą w Stena Recycling. Młodzi mieszkańcy Bydgoszczy z zainteresowaniem przysłuchiwali się na czym polegają procesy przetwarzania i czym jest gospodarka obiegu zamkniętego. Wydarzenie pozwoliło nie tylko zaprezentować nowy ekologiczny mural, ale również dało możliwość na dalszą edukację lokalnej społeczności w kierunku ekologii.

IMG_6949_CompQual80.jpg

 

Poleć tę stronę