Organizacje z całej Polski podjęły GOZpodarne wyzwanie od Stena Recycling

2022-02-21

111szycie woreczków na warzywa z tkanin z odzysku — kopia_CompQual80.jpg

W ubiegłym roku, organizacje pozarządowe, jednostki samorządowe i placówki oświatowe podjęły „GOZpodarne wyzwanie”, czyli zrealizowały w ramach naszego programu grantowego autorskie projekty promujące gospodarkę obiegu zamkniętego wśród lokalnych społeczności. W sumie, zrealizowano 17 projektów, w których uczestniczyło ponad 3 tysiące osób. Informacje o tych działaniach dotarły do około 60 tysięcy osób.

Z okazji 20-lecia działalności Stena Recycling w Polsce, w czerwcu 2021 roku wystartował program grantowy „GOZpodarne wyzwanie”, w którym zostało nagrodzonych aż 17 organizacji  grantami w wysokości do 5 tysięcy złotych. Konkurs skierowany był m.in. do organizacji pozarządowych, szkół, jednostek samorządowych i innych podmiotów działających na rzecz lokalnych społeczności zlokalizowanych wokół oddziałów firmy. Celem przedsięwzięcia było promowanie gospodarki obiegu zamkniętego i zachęcenie do zapoznania się z dobrymi praktykami dotyczącymi GOZ. Zainteresowanie było naprawdę duże, finalnie zgłoszono ponad 70 projektów z całej Polski!

Ogromną wartością zrealizowanych projektów była ich różnorodność. Pomysły obejmowały wielorakie formy promocji GOZ  a ich uczestnikami były osoby z bardzo różnych grup wiekowych – od dzieci i młodzież, poprzez osoby w średnim wieku i seniorów. Przykładem takich inicjatyw był projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu, które zrzesza swarzędzkich seniorów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest gospodarka cyrkularna i wziąć udział w warsztatach na temat ecodesignu oraz szycia worków na zakupy. Innym zrealizowanym projektem była seria warsztatów DIY w jednej z bydgoskich szkół, dzięki którym dzieci nauczyły się jak efektywnie wykorzystać pozornie niepotrzebne materiały. „GOZpodarne wyzwanie” podjął również warszawski Dom Kultury Świt, który zmodernizował starą metalową instalację i stworzył z niej Sąsiedzką Stację Rowerową dla mieszkańców Targówka. Z kolei Związek Stowarzyszeń Banków Żywności w Trójmieście przygotował ogólnodostępną publikację na temat niemarnowania żywności. E-book został stworzony przy współpracy z lokalną społecznością, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat tego, jak można w pełni wykorzystać resztki jedzenia, które większość ludzi posiada w swoich lodówkach czy spiżarniach. Pełną listę zwycięzców można znaleźć tutaj.

W sumie we wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 3 tysiące osób, a promocja inicjatyw w mediach pozwoliła na dotarcie do 60 000 osób. W związku z dużym zainteresowaniem tematyką gospodarki cyrkularnej za sprawą zrealizowanych pomysłów, wiele instytucji zadeklarowało, że będą samodzielnie kontynuować edukację lokalnych społeczności, ponieważ chcą jak najlepiej rozwijać potencjał, jaki zauważyli wśród uczestników. Jak sami wspominali, działania na rzecz środowiska naturalnego, dające przy okazji możliwość integracji i współuczestnictwa w projekcie, przynosi wiele radości. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zwycięzców powstały obszerne fotorelacje, filmy z poradami na temat tworzenia przedmiotów w imię gospodarki cyrkularnej oraz inne materiały multimedialne pokazujące jak przebiegały ich projekty.

Celem konkursu „GOZpodarne wyzwaniem” była promocja gospodarki cyrkularnej. Napawające nadzieją jest podejście zaangażowanych instytucji, które tak chętnie współpracowały i realizowały swoje pomysły, przekazując wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat gospodarki obiegu zamkniętego. Według zeszłorocznej mapy trendów Infuture Instytut, GOZ jest jednym z wiodących trendów środowiskowych, dlatego warto wspierać i doceniać organizacje, którą chcą i mają pomysł na działanie w imię gospodarki cyrkularnej.  

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zdjęć ze zrealizowanych projektów, zachęcamy do obejrzenia.

blobid0_CompQual80.jpg

wyprzedaż garażowa połączona z wymienialnikiem_CompQual80.jpg

Mobilny warsztat rowerowy, Fot. K. Nowak-Szczepka (3) (1)_CompQual80.jpg

Prelekcja GOZpodarnie, czyli jak. Prowadziła Ewa Sufin-Jacquemart z Fundacji Strefa Zieleni, Fot. S. Gmerek (1)_CompQual80.jpg

IMG_20211016_120005_CompQual80.jpg

Stanowisko tworzenia toreb z koszulek, Fot. H. Gmerek (1)_CompQual80.jpg

 

Poleć tę stronę