Poznaliśmy zwycięzców V edycji konkursu Stena Circular Economy Award

2022-04-11

final_scea_DSC9472_CompQual80.jpg

IKEA, Kaufland, i WoshWosh zostali liderami GOZ w Polsce. Właśnie ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ekoefektywność, zero waste, less waste – firmy i konsumenci na całym świecie szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, aby zmniejszyć negatywne skutki działalności i spowolnić zmiany klimatyczne. Nagrodzone w konkursie Stena Recycling firmy pokazują, że w zgodzie z ideą GOZ można i trzeba działać już dzisiaj. Podczas finału zorganizowanego w centrum Warszawy i transmitowanego online, nagrodzono także studentkę Uniwersytetu Warszawskiego za projekt promujący ideę GOZ.

Najnowsze badania dowodzą, że aż 8 na 10 Polaków chce produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38% ankietowanych przyznało, że w ostatnim roku zrezygnowało z produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju[1]. O swoich klientów nie muszą martwić się tegoroczni laureaci Stena Circular Economy Award. Dawanie przedmiotom drugiego życia, wprowadzanie do sprzedaży produktów powstałych z surowców wtórnych czy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań mających na celu zamianę odpadów w biomasę – to nie są już projekty przyszłości, lecz wdrożone działania na polskim rynku. W tegorocznej edycji SCEA jury nagrodziło projekty firm: Ikea Retail, Kaufland, WoshWosh. Wyróżnienie otrzymały Allegro.pl i EcoBean.

GOZ – jedyna droga ku zmianie na lepsze

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów, ograniczaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko, a także zawracanie materiałów do obiegu i minimalizacja ich strat. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym modelem dla przedsiębiorstw pomagającym osiągnąć cele ekoefektywności i przynoszącym realne korzyści – dwa miliony nowych miejsc pracy w UE, 600 mln euro oszczędności dla europejskich przedsiębiorstw i zmniejszenie emisji CO2 od 2 do 4% rocznie.

Najlepsze działania i pomysły 2021 roku

Pierwsze miejsce w kategorii Przedsiębiorcy – praktyka otrzymały dwie firmy ex aequo: IKEA Retail oraz Kaufland. Celem projektu „Oddaj i Zyskaj”, wdrożonego przez IKEA Retail było zachęcenie konsumentów do przemyślanych zakupów. Klienci otrzymali szansę, aby dać drugie życie swoim meblom poprzez ich odsprzedaż w sklepach IKEA lub decydując się na zakup mebli używanych w działach circular hub, dostępnych w sklepach sieci. Kaufland natomiast, chcąc ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, stawia na rozwiązania polegające na wykorzystaniu materiału obecnego już w obiegu, do produkcji wartościowych produktów. Sieć wprowadziła do sprzedaży m.in. torby wykonane w 80% z folii pochodzącej z własnych sklepów, a przy wytwarzaniu produktów marek własnych (K-Classic, Newcential, Spice&Soul) wykorzystuje od 50% do 100% surowców wtórnych.

Dodatkowo w tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie EcoBean za odzyskiwanie i wydłużanie cyklu życia produktu – zarówno w kontekście innowacji procesowej, jak i produktowej. Firma oferuje rozwiązanie oparte na usłudze odbioru fusów, które następnie są przetwarzane na surowce i produkty: biorafinaty (olej kawowy, lignina, polilaktyd, dodatki paszowe) lub biofabrykaty (brykiety, biodegradowalne doniczki).

Jako najlepszą inicjatywę w kategorii „promocja idei GOZ” jury nagrodziło WoshWosh za działania mające na celu poszerzanie świadomości na temat cyrkularności zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie. W 2021 roku WoshWosh zorganizowało zbiórki obuwia, które następnie zostało zregenerowane i odnowione do ponownego wykorzystania. Łącznie udało się w ten sposób zawrócić do obiegu ponad 50 tys. par butów.

Wyróżnienie za działania promujące GOZ otrzymała firma Allegro.pl za projekt „Opakowanie dobre z natury”, wprowadzający ponad 571 000 eko opakowań, pochodzących w 100% z recyklingu i posiadających certyfikat FSC.

Spośród projektów zgłoszonych przez studentów jury wybrało pomysł Agnieszki Chmury (Uniwersytet Warszawski) za projekt „Klaster cyrkularny”, przedstawiający ideę porozumienia podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych w celu wdrożenia zasad gospodarki cyrkularnej. Realizacja założeń klastra pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń poprzez zwężanie, spowalnianie i zamykanie pętli materiałowych oraz energetycznych.

5 lat dobrych praktyk

Konkurs Stena Circular Economy Award został zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym w Polsce konkursem skierowanym do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego, pozwalającym na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze gospodarki cyrkularnej.

- Niezmiennie celem naszego konkursu jest wyróżnianie firm, które wdrażają lub promują gospodarkę obiegu zamkniętego oraz studentów z innowacyjnymi pomysłami działań GOZ – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling. - Szukamy najbardziej efektywnych, innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w obszarze wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Pracując z firmami z różnych branż w Polsce, zauważamy wzrost zainteresowania modelami cyrkularnymi i widzimy ogromny potencjał w tych działaniach. Inicjując Stena Circular Economy Award zależało nam na stworzeniu platformy do wzajemnego inspirowania się i wymiany doświadczeń.

W ciągu 5 edycji konkursu wpłynęły 133 zgłoszenia od przedsiębiorstw i 55 projektów studenckich, nagrodzono 23 firmy i 10 studentów. Co roku projekty konkursowe ocenia jury pod przewodnictwem Piotra Bruździaka, Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling. W tej edycji towarzyszyli mu: Małgorzata Greszta – Kampania 17. Celów, prof. Bolesław Rok – Akademia Leona Koźmińskiego i Instytut Innowacyjna Gospodarka, Michał Mikołajczyk – „Rekopol” Organizacja Odzysku Opakowań, Marzena Strzelczak – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Michał Dąbrowski – Polska Izba Gospodarki Odpadami, Paulina Górska – EKO Aktywistka (www.paulinagorska.com), Agnieszka Zielińska – Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Małgorzata Krukowska – Forbes.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych. Studenci otrzymują laptopy oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację zgłoszonego pomysłu.

Partnerami merytorycznymi konkursu są: Akademia Leona Koźmińskiego, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Kampania 17. Celów, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Polsko-Skandynawska Izba Gospodarcza, „Rekopol” Organizacja Odzysku Opakowań.

Z okazji 5-lecia Stena Circular Economy Award organizujemy konkurs na najlepszą paktykę zgłoszoną przez firmy w trakcie wszystkich edycji. Głosowanie trwa do 16 maja, a ogłoszenie wyników nastąpi 23 maja. Serdecznie zapraszamy do głosowania na Cyrkularną Praktykę 5-lecia na stronie: https://www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award/cyrkularna_praktyka-5lecia/ 

[1] Międzynarodowy raport „Circular Voice” przygotowany na podstawie badań konsumenckich w 5 europejskich krajach

Poleć tę stronę