Pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów w Swarzędzu – STENA EkoStacja!

2014-05-23

W Swarzędzu powstał pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów – STENA EkoStacja przy ul. Rabowickiej 2. W placówce można oddać wszystkie surowce wtórne, odpady elektryczne i elektroniczne, a także odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe i drobne o czym w ostatni weekend przekonali się mieszkańcy uczestniczący w wielkiej ekowymianie. Zebrano blisko tonę odpadów, rozdano nasiona i sadzonki kwiatów, a co najważniejsze odwiedzający stację mogli wziąć udział w licznych warsztatach. Otwarcie EkoStacji zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz – Anny Tomickiej.

Mieszkańcy Swarzędza i okolicy nie muszą martwić się, gdzie zostawić surowce wtórne, elektrośmieci czy odpady niebezpieczne. Powód? W Swarzędzu powstała STENA EkoStacja – pierwszy punkt selektywnej zbiórki odpadów , w którym mieszkańcy Poznania, Swarzędza i okolic mogą oddać wszystkie surowce wtórne (butelki PET, puszki, makulaturę), odpady elektryczne i elektroniczne (RTV i AGD, telefony, świetlówki, komputery), a także odpady niebezpieczne (tonery, baterie, akumulatory, aerozole), wielkogabarytowe (meble, złom, gruz) i drobne. Wszystkie zostaną poddane recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami, co przyczyni się nie tylko do zmniejszenia wykorzystania surowców naturalnych, ale także pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

STENA EkoStacja to inwestycja firmy Stena Recycling – lidera w dziedzinie kompleksowego zarządzania odpadami i recyklingu. Usytuowana jest na ulicy Rabowickiej 2 w Swarzędzu, w dogodnym lokalizacyjnie punkcie, który znają już mieszkańcy miasta korzystający z punktu Stena AutoZłom. Oficjalne otwarcie miało miejsce 15 maja br. Wzięła w nim udział Joanna Sonnak, reprezentująca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, przedstawiciele Rady Miasta, Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz mediów, a także firm współpracujących ze Steną Recycling. Natomiast w sobotę EkoStację odwiedzili mieszkańcy Swarzędza, którzy oddali blisko 700 kg elektroodpadów, ponad 120 kg kartonu, blisko 100 kg makulatury mieszanej, 16 kg butelek PET oraz 4 kg nakrętek plastikowych. Najmłodsi uczestnicy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w konkursach edukacyjnych dotyczących recyklingu oraz tworzyli instrumenty perkusyjne z odzyskanych surowców.

Dotychczas mieszkańcy Swarzędza i okolic musieli korzystać z punktów selektywnej zbiórki odpadów w Poznaniu,Chludowie i Suchym Lesie. Dlatego Wojciech Gielnik, dyrektor oddziału Stena Recycling w Swarzędzu ma nadzieję, żeotwarcie STENA EkoStacji, skłoni mieszkańców pobliskich miejscowości do większego zaangażowania w segregację surowców oraz rozważniejszego pozbywania się elektrośmieci i odpadów niebezpiecznych”. Swarzędzki oddział Steny Recycling jest największą placówką firmy, zatrudniającą 70 pracowników i świadczącą kompleksowe usługi gospodarowania odpadami, a także usługi środowiskowe. Odział rocznie przetwarza 18 000 ton makulatury, co pozwala zaoszczędzić 30 600 000 kg CO2 – taka ilość CO2 wytwarzana jest podczas podróży samolotem przy blisko 2000 okrążeń Ziemi. Wyprodukowanie tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew - to oznacza, że w ciągu roku oddział Stena Recycling w Swarzędzu pozwala uchronić 300 000 drzew rocznie.

Zdaniem Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, Anny Tomickiej Otwarcie STENA EkoStacji to ogromne udogodnienie dla mieszkańców gminy Swarzędz, którzy do tej pory musieli korzystać z punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w pobliskich miejscowościach. Nowa EkoStacja jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby Swarzędza, zgodną z naszym mottem Swarzędz – dobrze trafiłeś i dlatego objęcie patronatem honorowym jej otwarcia uważam za słuszną decyzję”.

STENA EkoStacja w Swarzędzu to już druga w Polsce stacja recyklingu dla mieszkańców, która została stworzona przez firmę na bazie skandynawskich doświadczeń w zakresie organizacji oraz prowadzenia zbiórki odpadów i jest doskonałym przykładem połączenia rozwiązań ekologicznych i efektywnych ekonomicznie. Pierwsza STENA EkoStacja powstała w 2012 roku w Warszawie – można w niej oddać wszystkie surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Poddane one zostają recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami. Wartości dla środowiska i mieszkańców, które niesie jej obecność zostały docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Organizacja ta uznała funkcjonowanie stacji za przykład Dobrej Praktyki w zakresie dbania o środowisko. Tym samym warszawska STENA EkoStacja wyróżniona została w rocznym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2012” oraz jako „Odpowiedzialna Inicjatywa Miesiąca” przez CSR.pl.

STENA EkoStacja mieści się na ulicy Rabowickiej 2, w Swarzędzu, jest czynna przez cały tydzień, od pn. do pt. w godz. od 7.00 do 17.00, a w weekendy od 8.00 do 14.00. Po obiekcie można poruszać się samochodem wzdłuż tras prowadzących do właściwych kontenerów zaznaczonych na mapce. Do stacji można dojechać autobusami linii 407,S8, S9 lub samochodem.

STENA EkoStacja zachęca również do pobrania przewodnika „Jak sortować, żeby nie zwariować”: http://stenaekostacja.pl/e-book-jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac

Poleć tę stronę