Ponad 7 ton odpadów do przetworzenia – doskonały wynik zbiórki

2014-04-15

Aż 800 odwiedzających i ponad 7 ton odpadów do przetworzenia - mieszkańcy stolicy i okolic z zaangażowaniem włączyli się w obchody Dnia Ziemi w STENA EkoStacji. Już od wczesnego rana, w sobotę 12 kwietnia br., w bramie przy ul. Chełmżyńskiej 180 ustawiał się sznur samochodów zapełnionych zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, butelkami PET czy makulaturą. W zamian za surowce goście otrzymywali nasiona i sadzonki wiosennych roślin, a także mogli włączyć się w aktywności: konkurs wiedzy ekologicznej czy wspólne dekorowanie wielkanocnych pisanek z użyciem drobnych odpadów. Partnerami wydarzenia byli: IKEA Targówek oraz Urząd Miasta Ząbki.

Ponad 7 ton surowców – to wynik sobotniej zbiórki w ramach obchodów Dnia Ziemi w STENA EkoStacji – pierwszej stacji recyklingu w tym rejonie. Mieszkańcy Warszawy i okolic entuzjastycznie odpowiedzieli na apel Stena Recycling oddając:4 800 kg elektroodpadów, 2 060 kg makulatury, 140 kg butelek PET oraz 40 kg aluminiowych puszek. Recykling zebranej ilości odpadów pozwoli na redukcję CO2 emitowanego do atmosfery aż o 6 ton. Dla porównania, jest to ilość wydzielanego dwutlenku węgla przy spalaniu 1 668 litrów benzyny czy podczas oglądania 42 calowego telewizora LCD przez 135 lat.

Sobotnie wydarzenie w STENA EkoStacji nie tylko było okazją do oddania odpadów w zamian za sadzonki bratków, narcyzów, niezapominajek, stokrotek czy prymulek. To przede wszystkim uroczyste obchody Święta Zielonej Planety J. Odwiedzający, niezależnie od wieku, z zaangażowaniem włączyli się we wspólne dekorowanie gigantycznych modeli jaj z użyciem ścinek materiałów czy plastikowych nakrętek. Te nietypowe, wielobarwne pisanki trafiły do Domu Samotnej Matki na warszawskiej Pradze oraz do IKEA Targówek, partnera akcji. Goście dzielnie walczyli także o ekogadżety w konkursie wiedzy ekologicznej. Do jakiego pojemnika wyrzucić paragon? Ile razy można poddać recyklingowi papier, a ile plastik? i Czy opakowania po aerozolach można wyrzucić do pojemnika na metale? - to tylko wybrane pytania, z którymi zmagali się uczestnicy zabawy. Atrakcji było więcej - dzieci pobijały kolejne rekordy, sortując wirtualne odpady w grze komputerowej Recycle Drop, w Showroomie można było obejrzeć pomysłowe aranżacje i rozwiązania dla wygodnej segregacji, a przy kawie czy słodkiej przekąsce goście pozostawiali ślad po swojej wizycie w pamiątkowej księdze STENA EkoStacji.

Cieszymy się, że nasi sąsiedzi – mieszkańcy Warszawy i okolic tak licznie odwiedzili STENA EkoStację i wspólnie mogliśmy świętować obchody Dnia Ziemi w wiosennej atmosferze. Zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców jest dowodem na to, że podobne akcje idealnie wpisują się w potrzebę edukacji i propagowania ekologicznych postaw. Zależy nam na tym, by poprzez zabawę inspirować do ekoaktywności i pokazać, że wystarczą nawet drobne kroki, by żyć w zgodzie z naturą. Już teraz zapraszamy na kolejne nasze akcje. – komentuje Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Dzień Ziemi w EkoStacji był dla nas doskonałą okazją do zachęcenia mieszkańców Warszawy do prowadzenia zrównoważonego życia w domu. Cieszymy się, że wielu z nich z zainteresowaniem podpatrywało ekologiczne rozwiązania, jakie zastosowaliśmy w naszym Showroomie – opowiada Paulina Nesteruk, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Targówek

STENA EkoStacja na co dzień! Stacja recyklingu jest otwarta aż siedem dni w tygodniu, od pn. do pt. w godz. od 8.00 do 20.00, a w weekendy od 9.00 do 15.00. Można w niej oddać wszelkiego rodzaju odpady: makulaturę, plastik, metale, szkło, odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne, a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przywożąc je na ul. Chełmżyńską 180, można mieć pewność, że nie trafią one na wielkie wysypisko – odpady niebezpieczne dla środowiska zostaną zutylizowane wg najwyższych europejskich standardów, zaś surowce wtórne są przekazywane do przetworzenia, by posłużyć do produkcji zupełnie nowych przedmiotów. W poprawnym sortowaniu pomaga e-book „Jak sortować, żeby nie zwariować”, do pobrania ze strony: http://stenaekostacja.pl/e-book-jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac/ lub http://czterykaty.pl/czterykaty/0,136087.html.

Partnerem wydarzenia są: IKEA Targówek i Urząd Miasta Ząbki.

Patronat medialny nad akcją objęli: Metro, Radio Kolor, dzieciwwarszawie.pl, ekorodzice.pl, miastodzieci.pl, Biznes i Ekologia, chronmyklimat.pl, ecoportal.com.pl, ekoinfo.pl, Ekologia i Rynek, ekologia.pl, zielonydziennik.pl.

Poleć tę stronę