Ponad 800 czujników czadu dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdyni od Stena Recycling

2022-01-03

CZADakcja_2_CompQual80.jpg

W ramach programu „CZADakcja”, mieszkańcy Gdyni otrzymają ponad 800 czujników czadu. W porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, urządzenia kupiła Stena Recycling. W akcję zaangażowany jest także Urząd Miasta Gdyni. Czad to silnie trujący, bezwonny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalenia się niektórych substancji, najczęściej w starych lub niesprawnych urządzeniach. W poprzednim sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarły w Polsce 43 osoby a 1187 zostało poszkodowanych.

Każdego roku w Polsce notowanych jest kilka tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny są różne, jednak najczęściej jest to korzystanie z niesprawnych lub wyeksploatowanych urządzeń grzewczych. Takim sytuacjom można zapobiec, a jednym z rozwiązań jest montaż czujników czadu, monitorujących ilość tlenku węgla w powietrzu. Stena Recycling, która od lat blisko współpracuje z lokalnymi jednostkami straży pożarnej i samorządami, zdecydowała o wsparciu najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdyni i wyposażeniu ich w czujniki czadu. Wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni ustalono, że na terenie miasta może znajdować się nawet 2000 obiektów mieszkalnych z piecami starego typu.

- Dzięki współpracy z gdyńskim Urzędem Miasta oraz korzystając z wiedzy i zaangażowania pracowników Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, mamy możliwość dotarcia do osób, które posiadają na przykład piece na paliwo stałe, kotły lub inne urządzenia gazowe. To im czujniki czadu pomogą zapewnić bezpieczeństwo. W ramach inicjatywy, planujemy również działania edukacyjne, związane z potrzebą stałego monitorowania tlenku węgla w domach przez mieszkańców – mówi Maciej Patora, dyrektor oddziału Stena Recycling w Gdyni.

Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Gdyni, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni oraz Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych, zostały wytypowane lokale, które są najbardziej narażone na zagrożenie. To pracownicy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, przekażą czujniki potrzebującym mieszkańcom. Program „CZADakcja” rozpocznie się 5 stycznia i od tego dnia, w każdą środę, w godzinach od 8:00 do 13:00, osoby, które dostały pisemne zaproszenie po odbiór czujnika, będą mogły zgłosić się po niego do ZBiLK. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

- Zatrucie tlenkiem węgla to bardzo poważne zagrożenie. Dlatego gdyński samorząd w trosce o zdrowie mieszkańców, od lat podnosi świadomość gdynian w tym zakresie. Przeprowadzamy kampanie edukacyjne dot. tego cichego zabójcy m.in. gdyńscy strażacy uczą, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed tlenkiem węgla, a strażnicy miejscy pokazują jak prawidłowo, bezpiecznie i wydajnie palić w piecu. Ma to wpływ także na jakość powietrza w naszym mieście. Teraz dzięki zaangażowaniu firmy Stena Recycling, te działania będą jeszcze bardziej skuteczne. Rozpoczyna się bowiem program „CZADakcja”, w ramach którego gdynianie otrzymają 800 czujników czadu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Wśród częstych przyczyn powstawania czadu są: brak dostępu powietrza do urządzenia grzewczego, nieszczelne przewody kominowe lub instalacja gazowa, słaba wentylacja, nieprawidłowo wyregulowany lub zużyty palnik gazowy. Najczęstsze objawy zatrucia czadem to: osłabienie, ból głowy, mdłości, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia świadomości i utrata równowagi, drgawki, utrata przytomności. Zapobieganie zagrożeniu polega na regularnym kontrolowaniu instalacji grzewczej, wentylacyjnej oraz przewodów kominowych. Instalacje powinny być sprawdzane przez wykwalifikowaną osobę. Rekomendowany jest montaż czujników czadu, które stale kontrolują poziom tlenku węgla w powietrzu. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, aby dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza było one wolne od niepożądanych substancji.

Poleć tę stronę