Przełomowa inicjatywa Alfa Laval i Stena Recycling w zakresie zrównoważonego rozwoju

2021-06-23

Alfa_Laval_CompQual80.png

W kwietniu 2021 roku Alfa Laval ogłosiła nowe partnerstwo ze Stena Recycling, którego celem jest wprowadzenie przełomowego modelu biznesowego mającego na celu zwiększenie cykliczności wymienników ciepła w łańcuchu dostaw. Współpraca została zainicjowana dzięki Circular Initiative, czyli biznesowej przestrzeni współpracy w zakresie cyrkularności prowadzonej przez Stena Recycling. Nowa inicjatywa, zatytułowana “Re-made to matter”, umożliwi wymianę wymiennika ciepła na bardziej energooszczędny oraz zwrot pieniędzy za stary, który następnie zostanie poddany recyklingowi. Obie firmy informują, że program wymiany zostanie uruchomiony już w tym tygodniu w Szwecji, a wkrótce dołączą do niego inne kraje.

“Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla naszych klientów, społeczeństwa i środowiska”, mówi Frederik Ekström, prezes jednego z oddziałów firmy Alfa Laval. “Dzięki możliwości refundacji kosztów modernizacji instalacji na bardziej nowoczesne i wydajne płytowe wymienniki ciepła, przedsiębiorstwa mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii. Obliczyliśmy, że wymiana jednego 20-letniego wymiennika ciepła przyniesie rocznie oszczędności energii w wysokości 83 000 kWh. Oprócz obniżenia kosztów w długim okresie, oznacza to znaczną redukcję emisji CO2.

“A to przecież dopiero początek działań na rzecz zrównoważonego rozwoju”, kontynuuje Frederik Pettersson, Dyrektor Zarządzający Stena Recycling w Szwecji. “Kiedy otrzymujemy zwrócony wymiennik ciepła od klienta, rozpoczynamy proces recyklingu w celu odzyskania metali i ponownego wprowadzenia ich do obiegu. Zapewniamy tym samym korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na surowce pierwotne. Pracując razem w ten sposób, możemy pomóc zamknąć obieg i stworzyć prawdziwie skuteczne cyrkularne podejście dla tego przemysłu.”

Unikalny model biznesowy

Aby umożliwić osiągnięcie tych korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem, Alfa Laval i Stena Recycling opracowały zupełnie nowy model biznesowy dla branży HVAC. Oprócz pomocy w zmniejszeniu ilości dwutlenku węgla poprzez zwiększenie efektywności energetycznej. Program został również zaprojektowany w celu przyspieszenia przejścia z liniowego łańcucha dostaw na cyrkularny.

“W tradycyjnym, liniowym łańcuchu dostaw, koniec cyklu życia wymiennika ciepła, oznacza koniec drogi cennych zasobów naturalnych, z których się składa”, wyjaśnia Frederik Ekström. “Dzięki temu programowi nasi partnerzy w Stena Recycling mogą odzyskać do 100% metali ze starych wymienników ciepła klientów, minimalizując w ten sposób wykorzystanie materiałów pierwotnych potrzebnych do produkcji nowych produktów.”

Proces ten przebiega w następujący sposób:

  • Potencjalni klienci odwiedzają stronę internetową Alfa Laval, gdzie nowe, intuicyjne narzędzie online dostarcza rekomendacji dotyczących modernizacji wymiennika ciepła w oparciu o aktualny model
  • Klient otrzymuje zwrot kosztów z góry, odpowiadający wartości recyklingu starego wymiennika ciepła
  • Stary wymiennik ciepła jest transportowany do Stena Recycling, gdzie odzyskiwane są metale
  • Materiał z recyklingu jest ponownie przetwarzany i wraca do łańcucha dostaw, aby potencjalnie stać się nowym, energooszczędnym wymiennikiem ciepła

“Re-Made to matter” zaczyna się w domu

Aby podkreślić liczne korzyści płynące z programu wymiany, Alfa Laval i Stena Recycling uruchomiły inicjatywę pod hasłem „Re-Made to matter”. Pierwszym krajem, w którym klienci będą mogli uczestniczyć w programie jest Szwecja, gdzie obie strony mają swoje siedziby.

“Alfa Laval i Stena Recycling to wiodący innowatorzy w swoich dziedzinach, a dodatkowo nasze organizacje mają głębokie korzenie w Szwecji”, dodaje Frederik Ekström. „Jesteśmy bardzo podekscytowani, że wprowadzamy „Re-Made to matter” tu w Szwecji. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać klientom tutaj i na całym świecie siłę naszego doświadczenia i pasji do zrównoważonego rozwoju. Jest to nie tylko pierwszy duży krok w kierunku cyrkularności w ogrzewaniu i chłodzeniu, ale również ważny krok w kierunku przeciwdziałania zmianom klimatycznym w naszej branży, wspierając cel Alfa Laval, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2030 roku.”  

Pozostałe kraje skandynawskie wkrótce dołączą do Szwecji i będą mogły wziąć w nim udział, a w ciągu roku planowane jest wprowadzenie programu na innych rynkach.

Aby dowiedzieć się więcej o partnerstwie i programie wymiany „Re-Made to matter”, odwiedź stronę www.alfalaval.com/remade.

 

Poleć tę stronę