Recykling baterii wśród priorytetów

2021-11-25

baterie1_CompQual80.JPG

Rozwój produkcji akumulatorów litowo-jonowych przyspiesza. W następnej dekadzie znacznie wzrośnie liczba baterii używanych w różnych produktach – od sprzętu AGD po pojazdy elektryczne. Stena Recycling inwestuje w recykling baterii, by zaspokoić rosnące potrzeby w tym obszarze i jednocześnie mieć wpływ na zmniejszenie śladu węglowego baterii.

Stena Recycling ogłosiła niedawno, że zainwestuje ćwierć miliarda koron szwedzkich w jeden z najbardziej zaawansowanych zakładów recyklingu baterii w Szwecji i Europie. Zakład będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Stena Nordic Recycling Center w Halmstad.

Budowa zakładu, który w pierwszej fazie ma przetwarzać około 10 000 ton rocznie, rozpoczęła się wczesną jesienią. W zakładzie będą przetwarzane różne rodzaje zelektryfikowanych produktów, które stały się odpadem - od akumulatorów z samochodów elektrycznych po baterie z produktów konsumenckich.

Obecnie rozpoznajemy technologię, którą będziemy wykorzystywać na różnych etapach procesu recyklingu. Ponieważ jesteśmy pionierami w tym obszarze, ekscytujące jest to, że przełamujemy bariery i wyznaczamy nowe standardy w recyklingu baterii. Naszym celem jest uruchomienie zakładu w pierwszym kwartale 2023 roku - mówi Fredrik Pettersson, dyrektor generalny Stena Recycling w Szwecji.

Równolegle na innych rynkach Stena Recycling prowadzone są inwestycje w infrastrukturę odpowiednią do zbierania i sortowania baterii, które będą trafiać do zakładu w Halmstad.  Punkty zbiórki baterii powstają w Szwecji, Polsce i Niemczech oraz Danii, Finlandii, Norwegii i we Włoszech. Dla zakładu w Halmstad firma chce zbierać baterie z całej Europy.

Recykling baterii jest wyzwaniem społecznym, które szybko wzrasta, a Unia Europejska wprowadza bardziej rygorystyczne przepisy w tym zakresie. W ciągu kilku lat będzie to prawdopodobnie znacząca część naszej działalności. Dzięki naszej skali, infrastrukturze, bazie klientów i doświadczeniu mamy wszelkie predyspozycje, aby stać się jednym z wiodących europejskich graczy w dziedzinie recyklingu baterii, tak aby materiały zawarte w zużytych bateriach mogły stać się surowcami do produkcji nowych - mówi Kristofer Sundsgård, CEO odpowiedzialny za działalność Stena Recycling w siedmiu krajach Europy.

30 listopada Stena Recycling organizuje webinar na temat recyklingu baterii, którego celem jest przekazanie specjalistycznej wiedzy i spostrzeżeń na temat cyrkularnych rozwiązań dla baterii litowo-jonowych.

Poleć tę stronę