Stena Recycling bierze udział w akcji MIERZ WYŻEJ w ramach Tygodnia 3R

2022-11-13

harmonogram_KE (002) — kopia_nawww_CompQual80.png

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Koalicja 5 Frakcji zachęca do wspólnego MIERZENIA WYŻEJ i podejmowania działań w ramach Zasady 3R: Reduce, Reuse, Recycle.

Zasada 3R, inaczej zwana hierarchią postępowania z odpadami, to swoisty drogowskaz na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi. Jej fundamentem jest zapobieganie powstawaniu odpadów (REDUCE), a następnymi poziomami: ponowne używanie tego, co może zostać jeszcze wykorzystane (REUSE), by w końcu przygotować zużytą rzecz do recyklingu (RECYCLE). Hierarchia ta porządkuje sposób postępowania z odpadami pod kątem wykorzystania zasobów oraz energii i szereguje procesy od działań najkorzystniejszych do najmniej korzystnych.

„Proponując tegoroczną myśl przewodnią dla II edycji Tygodnia 3R – MIERZ WYŻEJ – chcemy zwrócić uwagę nie tylko na ustanowioną przez Unię Europejską hierarchię postępowania z odpadami, ale także podkreślić konieczność podejmowania codziennych wyzwań w dążeniu do zmniejszenia rosnącej ilości generowanych odpadów.” – mówi Małgorzata Greszta, Członkini Zarządu Fundacji Koalicja 5 Frakcji.

Tydzień 3R, który odbędzie się w dniach 21 – 27 listopada 2022 roku, to szereg działań i inicjatyw dedykowanych różnym grupom. Inspirujące wskazówki, w jaki sposób przyczynić się do realnej zmiany w zakresie gospodarki odpadami znajdą dla siebie przedsiębiorstwa, samorządy oraz NGOsy.

  • 11.2022 – Konferencja 3R – MIERZ WYŻEJ: Reduce, Reuse, Recycle – wydarzenie otwierające Tydzień 3R to ogromna dawka wiedzy na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Spojrzymy na proces z perspektywy Megatrendów i Celów Zrównoważonego Rozwoju. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Surdykowska, Manager PR & marketingu Stena Recycling.
  • 11.2022 – Premiera podcastu – zaproszeni goście dyskutować będą o hierarchii postępowania z odpadami i sposobach na wdrożenie Zasady 3R w życie jako firma, samorząd, organizacja pozarządowa czy każdy z nas! 
  • 11.2022 – LIVE STREAMING – na profilu FB Koalicji 5 Frakcji dostępna będzie relacja ze spotkania z przedstawicielami Fundacji Habitat for Humanity Poland, którzy oprowadzą nas po charytatywnym sklepie meblowym oraz przestrzeni dedykowanej na warsztaty rzemieślnicze. 
  • 11.2022 – Warsztat – dołącz do dyskusji on-line z przedstawicielami samorządów, by podzielić się swoimi pomysłami na lokalne działania w zgodzie z Zasadą 3R oraz zainspirować się do realizacji nowych aktywności budujących świadomość w zakresie hierarchii postępowania z odpadami. 
  • 11.2022 – Webinar – zarezerwuj czas, by spojrzeć na działania firmy z perspektywy strategicznej oraz dowiedzieć się, jakie narzędzia mogą Cię wesprzeć w mierzeniu efektów „zielonej transformacji”. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się online i są bezpłatne – wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony: https://5frakcji.pl/wydarzenia-tygodnia-3r-2022/.

Jesteśmy przekonani, że tylko wspólne działania w szerokim partnerstwie pozwolą skutecznie promować i budować świadomość w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, która jest fundamentem przechodzenia na gospodarkę obiegu zamkniętego. Ta uniwersalna idea codziennego dbania o środowisko jest niezbędna wszystkim interesariuszom, by nawyki naszych mieszkańców, pracowników, konsumentów czy klientów pozwalały nam wspólnie realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju i budować poczucie współodpowiedzialności za środowisko.   

W Stena Recycling, codziennie podejmujemy działania aby postępować zgodnie z ideą 3R. Przykładem tego typu rozwiązań jest między innymi wprowadzenie usługi optymalizacji zarządzania odpadami, dzięki której pomagamy wypracować firmom indywidualny system gospodarowania odpadami, co w rezultacie umożliwia przedsiębiorstwom realizowanie ich celów środowiskowych i jest efektywne finansowo. Przykładem wyników przeprowadzonej usługi optymalizacji u producenta części metalowych, było zastosowanie kontenerów z podwójnym dnem oraz wirówki, dzięki czemu miesięcznie odzyskuje się od 800 do 1000 litrów emulsji, która ponownie wraca do produkcji (zawrócenie do obiegu). Przekłada się to na oszczędności finansowe od 12 do 15 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego w ramach współpracy pomiędzy Stena Recycling, a marką Electrolux powstał projekt odkurzacza wykonanego w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu oraz ponownie wykorzystanych komponentów z elektronicznych produktów pokonsumenckich, takich jak komputery czy zużyte suszarki do włosów. Prowadzimy również projekty edukacyjne i konkursy dla przedsiębiorstw oraz studentów takie jak Stena Circular Economy Award, w których nawiązujemy do zasady 3R oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Poleć tę stronę