Stena Recycling w raporcie "On the Green Way"

2022-05-12

ON THE GREEN WAY_CompQual80.png

Gospodarka obiegu zamkniętego nie tylko jest jednym z najgorętszych trendów środowiskowych, ale przede wszystkim jest potrzebą konsumentów, którzy coraz bardziej świadomie podchodzą do podejmowania decyzji zakupowych. To tylko część informacji, jakie można znaleźć w najnowszych raporcie Scandinavian-Polish Chamber of Commerce „On the Green Way”, w którym podzieliliśmy się swoją wiedzą na temat potencjału GOZ. Premiera raportu miała miejsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) opublikowała raport, w którym zaprezentowała wyniki badań skandynawskich firm w kontekście zielonej transformacji, jak również realizowania celów zrównoważonego rozwoju. Publikacja prezentuje zaangażowanie firm we wdrażaniu rozwiązań na rzecz środowiska, ale przede wszystkim wskazuje kierunki i potrzeby zmian w drodze do budowania zrównoważonej przyszłości. Stena Recycling została partnerem publikacji, w której podzieliliśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat gospodarki cyrkularnej. Premiera raportu „On the Green Way” odbyła się podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który jest największym wydarzeniem gospodarczym Europy Centralnej.

Kierunki zmian i rozwoju gospodarczego

Jak wynika z raportu, biznes i społeczeństwa coraz częściej bezpośrednio odczuwają negatywne konsekwencje zmian klimatycznych, a społeczna odpowiedzialność biznesu nabiera szczególnej wagi, także w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Tymczasem wskaźnik cyrkularności państw Unii Europejskiej wyliczany przez Eurostat jako stosunek mate­riałów odzyskanych i zwróconych do gospodarki do zużycia krajowego materiałów wynosi 12,8% i choć ro­śnie to bardzo powoli.

Wyniki przeprowadzonego przez SPCC badania opublikowanego w raporcie wskazują, że 63% firm posiada długoterminowe strategie neutralności klimatycznej, a dalsze 21% planuje je opracować w ciągu najbliższego roku. 58% podmiotów biorących udział w badaniu mierzy swoje emisje gazów cieplarnianych, a 43% kal­kulacjami obejmuje również Zakres 3, czyli zakres związany z wpływem w łańcuchu dostaw.

Konsumenci coraz częściej oczekują od biznesu roli lidera we wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Coraz przychylniej patrzą też na towary wyprodukowane z wykorzystywaniem materiałów z recyklingu. Jak pokazują badania Stena Recycling „The Circular Voice” przeprowadzone na rynkach szwedzkim, norweskim, duńskim, finlandzkim oraz polskim, aż 8 na 10 konsumentów przy wyborze produktów, zwraca uwagę na jego długą żywotność oraz możliwość późniejszego przetworzenia. Gospodarka potrzebuje zmian i wprowadzania konkretnych rozwiązań do przedsiębiorstw, tak aby spełniały one potrzeby zarówno społeczne jak i środowiskowe. Między innymi właśnie dlatego, Stena Recycling inwestuje w najnowsze technologie pozwalające na przetwarzanie kolejnych frakcji odpadów. Przykładem takich działań jest uruchomienie w 2021 roku specjalistycznej instalację do recyklingu folii LDPE we Wschowie, która pozwala na przetworzenie 15 tysięcy ton materiału rocznie.

Dzieląc się praktykami i doświadczeniem, firmy stwarzają możliwość inspirowania do zmian i zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania gospodarcze, których sprostanie może oznaczać zredukowanie wpływu na środowisko.

Zachęcamy do przeczytania całego raportu „On the Green Way”, który znajduje się na stronie: SPCC Report "On the green way" | SPCC

Poleć tę stronę