
2020-06-03
Wyniki badania przeprowadzonego przez Katar/Sifo na zlecenie Stena Recycling i Circular Initaitve wskazują, że większość szwedzkich obywateli oczekuje od producentów stosowania materiałów pochodzących z recyklingu. „Cyrkularny przepływ materiałów to wyzwanie dla szwedzkiego przemysłu. Ale zapewnienie zasobów i ochrona środowiska są konieczne dla przyszłych pokoleń” - mówi Fredrik Pettersson, dyrektor zarządzający Stena Recycling w Szwecji.
Transformacja gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga recyklingu większej ilości materiałów i wykorzystania ich do wytwarzania nowych produktów. Badanie Kantar / Sifo pokazuje, że Szwedzi mają pozytywne nastawienie do materiałów pochodzących z recyklingu. 92% twierdzi, że oczekuje, że producenci zastosują w swoich produktach więcej materiałów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie 57% deklaruje, że jest gotowych dodatkowo zapłacić za takie produkty. Badania zostało przeprowadzone na zlecenie Circular Initiative, forum współpracy dla szwedzkiego przemysłu, utworzonego w zeszłym roku.
„Dla branży produkcyjnej to pozytywny sygnał. W firmie Electrolux myślenie o obiegu zamkniętym jest priorytetem od dawna, ale wdrażanie go wiąże się również z kilkoma wyzwaniami. Na przykład, obecnie systemy zbierania materiałów do recyklingu są stosunkowo dobrze rozwinięte, jednak jakość surowców wtórnych powinna być lepsza. Jednocześnie pracujemy nad tym, aby zrównoważone rozwiązania nie miały niekorzystnych skutków dla konsumentów - robienie właściwych rzeczy nie powinno kosztować więcej, wręcz przeciwnie. Aby osiągnąć sukces w tych kwestiach, ważna jest współpraca z innymi interesariuszami, takimi jak Stena Recycling, w ramach Circular Initiative”, mówi Henrik Sundström, Global Sustainability Manager w Electrolux.
Większość respondentów uważa, że firmy produkcyjne powinny być motorem zmiany. 67% podkreśla, że to przedsiębiorstwa powinny przejąć inicjatywę, zwiększając wykorzystanie w produkcji materiałów pochodzących z recyklingu. Dla porównania, tylko 24% Szwedów uważa, że to politycy powinni odgrywać najważniejszą rolę.
„Oczywiste jest, że aby budować zrównoważoną przyszłość dla przyszłych pokoleń musimy połączyć siły. Dzięki innowacjom i wykorzystaniu swojej kreatywności przemysł wytwórczy ma doskonałą okazję tworzenia zamkniętego obiegu materiałów w społeczeństwie. Wysoki poziom technologii i wiedzy specjalistycznej w Szwecji oznacza, że mamy idealne warunki, aby stać się liderem cyrkularności ”, podkreśla Dennis Helfridsson, CEO ABB AB.
Współpraca w ramach Circular Initiative została zainicjowana przez Stena Recycling w zeszłym roku, aby znaleźć rozwiązania, które umożliwią cyrkularny obieg materiałów w szwedzkim przemyśle. Firmy ABB, Combitech, Electrolux i Stora Enso są partnerami od początku istnienia inicjatywy, ale w jej projektach mogą uczestniczyć także inne firmy. Celem inicjatywy jest opracowanie konkretnych rozwiązań, które przyniosą rezultaty.
„Zmiana podejścia jest pożądana przez konsumentów i niezbędna z punktu widzenia ochrony środowiska i klimatu. Musimy działać teraz. W ramach współpracy prowadzimy obecnie testy w kilku różnych obszarach i wkrótce przedstawimy wyniki tegorocznych prac. Czekamy na nową erę, dzięki mądrym rozwiązaniom, które pozwolą nam lepiej wykorzystywać nasze wspólne zasoby. Razem stworzymy bardziej zrównoważony przemysł i społeczeństwo ”, mówi Fredrik Pettersson, Dyrektor Zarządzający Stena Recycling w Szwecji.
*Badanie „Postawy wobec materiałów pochodzących z recyklingu” zostało przeprowadzone przez firmę Kantar/Sifo na zlecenie Circular Initiative w marcu 2020 roku na próbie 1000 obywateli Szwecji.
Więcej o Circular Initiative: circularinitiative.stenarecycling.com