Warszawa w zgodzie z ekologią.

2014-10-16

4034 kg odpadów przekazane do recyklingu, 3497 kg mniej emisji CO2 oraz 26 ocalonych drzew – to efekt Wielkiej Zbiórki Odpadów, akcji zorganizowanej przez Parki Handlowe Janki i Targówek oraz IKEA Warszawa.

Warszawiacy coraz większą wagę przykładają do właściwego sortowania surowców. Najlepszym tego dowodem była Wielka Zbiórka Odpadów zrealizowana w ostatni weekend wspólnie z firmą Stena Recycling. Mieszkańcy stolicy oddali aż 1540 kg makulatury, 2340 kg elektroodpadów, 18 kg puszek oraz 60 kg butelek PET. Wśród oddawanych przedmiotów nie brakowało starych lodówek, elektronicznych gadżetów, nieaktualnych numerów gazet a nawet sprzętu takiego jak piła elektryczna.

Nasi klienci zarówno w Jankach jak i na Targówku aktywnie zaangażowali się w Wielką Zbiórkę Odpadów. Zebraliśmy mnóstwo odpadów, które został przekazane do recyklingu. W akcji wzięło udział bardzo dużo dzieci, które doskonale poradziły sobie z pytaniami konkursowymi dotyczącymi segregacji odpadów. Wiedziały np. że do zbiornika oznaczonego symbolem „szkło” nie wrzucamy glinianego garnka, ponieważ jest to odpad budowlany. Akcja cieszyła się także dużym zainteresowaniem seniorów, którzy bardzo chętnie angażowali się w zbiórkę. Okazuje się, że jako społeczeństwo coraz bardziej dbamy o środowisko i mamy coraz większą świadomość konsekwencji, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe pozbywanie się odpadów – komentuje Aleksandra Wiener, Marketing Manager Parku Handlowego Targówek i Janki.

Dzięki swojemu zaangażowaniu mieszkańcy Warszawy ocalili 26 drzew przed ścięciem oraz zapobiegli emisji 3,5 tony CO2. Każdy, kto przyniósł odpady w zamian otrzymał sadzonki roślin. W zamian za odpady, które przynieśli mieszkańcy podczas zbiórki oddaliśmy prawie 1 200 sadzonek wrzosów, dracen i fikusów. Cieszy nas, że tak wielu warszawiaków dba o to, by odpady trafiały do recyklingu – mówi Paulina Nesteruk, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Targówek.

Organizatorzy akcji zwrócili także uwagę na mniej oczywisty aspekt związany z recyklingiem. Do współpracy zaproszone zostało stowarzyszenie Ptaki Polskie, które poprzez zabawę, zwracało uwagę na los ptaków mieszkających w miastach, dla których odpady nietrafiające do recyklingu stanowią ogromne zagrożenie.

Zadbano również o niespodziankę dla fanów motoryzacji, którym nieraz ciężko rozstać się z ukochanym pojazdem. Dzięki pracownikom firmy Stena Recycling przekonali się, że samochód trafiający do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów STENA AutoZłom dostaje drugie życie, a jego historia nie kończy się na złomowisku. Surowce odzyskane ze złomowanego pojazdu, po przetworzeniu mogą być wykorzystane w nowych samochodach. Uczestnicy akcji mogli także obejrzeć auto przygotowane do recyklingu – osuszone z płynów oraz już sprasowane w formę kostki.

Organizatorami Wielkiej Zbiórki Odpadów były: Park Handlowy Targówek, Park Handlowy Janki oraz sklepy IKEA Warszawa. Zbiórkę zrealizowała Stena Recycling. Warsztaty przeprowadziło stowarzyszenie Ptaki Polskie. Akcję wsparły również sklepy zlokalizowane w Parku Handlowym Targówek i Domotece oraz w Parku Handlowym Janki przygotowując specjalne rabaty.

Poleć tę stronę