Większość Polaków chce produktów z recyklingu

2019-11-29

nieskończoność2_CompQual80.jpg

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.

Z plastiku odzyskanego z tylnej obudowy telewizora można wyprodukować doniczki lub kołpaki samochodowe. Ze starych ubrań wytwarza się wkłady do materacy. Z aluminiowych kapsułek po kawie tworzone są okładziny scyzoryków, długopisy czy ramy do rowerów. Coraz częściej jesteśmy zaskakiwani tym, jak można ponownie wykorzystać materiały pochodzące z odpadów.

- Zmiana modelu gospodarki z linearnej na cyrkularną, w którym wielokrotnie wykorzystujemy dostępne produkty, to szereg korzyści. Przede wszystkim zużywamy mniej zasobów, tworząc przy okazji nowe miejsca pracy. Dzieje się tak dzięki innowacyjnym modelom biznesowym, tworzonym z myślą o ochronie środowiska i budowaniu przewagi konkurencyjnej jednocześnie – mówi prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego.

W odpowiedzi na potrzebę edukacji w tym obszarze Stena Recycling od 3 lat prowadzi konkurs łączący obszary ekologii, CSR i edukacji. Nagradzane są w nim firmy, które wdrożyły ciekawe rozwiązania GOZ lub zrealizowały kampanie promujące ideę gospodarki cyrkularnej. W ubiegłym roku Jury konkursu wyróżniło firmę IKEA Retail za kampanię „Przyda się” i Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”. W konkursie biorą udział firmy działające w różnych obszarach, od międzynarodowych korporacji, przez startupy po jednoosobowe działalności. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 stycznia 2020 r.

Partnerami konkursu STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań „Rekopol”, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Kampania 17. Celów oraz GOZ WORLD.

 

Szczegóły: https://www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award/

 

[1] Wyniki badania „Stena wiedzy Polaków nt. GOZ”, Stena Recycling 2017

Poleć tę stronę