Wspólna droga Electrolux i Stena Recycling

2020-10-14

stena-elecro-1920x600_CompQual80.jpg

Szwedzka firma Electrolux we współpracy ze Stena Recycling opracowała odkurzacz wykonany w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownie wykorzystanych komponentów. Tworzywa sztuczne i niektóre części pochodzą z recyklingu produktów konsumenckich, takich jak zużyte suszarki do włosów, odkurzacze i komputery. Wspólny projekt to ważny krok na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 400 milionów ton plastiku, mniej niż 12% materiałów pochodzi z recyklingu. Z tego powodu wyzwanie dla producentów stanowi znalezienie materiału pochodzącego z recyklingu, który będzie wystarczająco bezpieczny i wysokiej jakości.  Firma Electrolux jako pierwsza w branży w 2010 r. podniosła świadomość na temat globalnego niedoboru tworzyw sztucznych z odzysku w ramach projektu Vac from the Sea. Od tego czasu w całej branży wzrosła ilość produktów zawierających taki materiał, ale nadal pozostaje na niskim poziomie.

W ramach Circular Initiative Electrolux i Stena Recycling nawiązały współpracę, aby wymienić się doświadczeniami i wiedzą dotyczącą rynku recyklingu tworzyw sztucznych. Jej pierwszym rezultatem jest stworzenie prototypu odkurzacza wykonanego w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu i ponownie wykorzystanych komponentów z elektronicznych produktów pokonsumenckich. Prototyp został opracowany w celu zbadania możliwości zamykania obiegu materiałów dla urządzeń gospodarstw domowych.

W Electrolux jesteśmy bardzo zaangażowani w ograniczenie wpływu na klimat do 2030 r., a gospodarka cyrkularna jest kluczowym aspektem naszych działań w tym obszarze. Partnerstwo ze Stena Recycling jest jedną z ważnych inicjatyw, w które angażujemy się, aby rozwijać nasze projekty poprzez dzielenie się wiedzą i innowacjami. Chcemy wspierać konsumentów w dokonywaniu zrównoważonych wyborów, a aby odnieść sukces, potrzebujemy solidnego podejścia do gospodarki obiegu zamkniętego ”, powiedział Jonas Samuelson, CEO Electrolux.

Henrik Sundström, Head of Sustainability w Electrolux, dodaje:  Projekt nakreślił wiele aspektów, które musimy brać pod uwagę na drodze ku zamknięciu obiegu materiałów. Od projektowania produktu i wykorzystania materiałów, po nowe modele biznesowe, istniejące wymagania prawne, a także kwestie jakości i bezpieczeństwa, które są równie istotne. Musimy znaleźć równowagę w zwiększaniu ilości ponownie wykorzystywanych i pochodzących z recyklingu materiałów, tworząc produkty zoptymalizowane pod kątem dalszego recyklingu po zakończeniu ich użytkowania ”.

Wykorzystany w produkcie materiał pochodzi ze zużytych sprzętów, takich jak suszarki do włosów, odkurzacze i komputery, z nordyckich gospodarstw domowych. Jest przetwarzany w Stena Nordic Recycling Center w Halmstad, gdzie trafia znacząca część wszystkich zużytych produktów elektrycznych ze Szwecji i krajów skandynawskich. Koncentracja na produktach konsumenckich umożliwiła zbadanie żywotności produktów i komponentów.

„Szwedzki przemysł ma odpowiednie warunki, aby stać się pionierem w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym. Dysponujemy know-how, zaawansowanymi technologicznie zakładami przetwarzania i firmami, które chcą objąć wiodącą rolę w wytwarzaniu cyrkularnych produktów. Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy z firmą Electrolux. To kluczowy krok w kierunku przyszłości, w której zamknięty obieg materiałów odegra znaczącą rolę w procesach produkcyjnych. W ramach Circular Initiative współpracujemy z partnerami na rzecz tworzenia wiodących na świecie rozwiązań cyrkularnych”, mówi Kristofer Sundsgård, CEO Stena Recycling Group.

 

Poznaj drogę Stena Recycling i Electrolux do 100% recyklingu --> dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej o Circular Initative ---> kliknij

 

Poleć tę stronę