Wspólnie z dziećmi z Bydgoszczy, Stena Recycling namaluje ekologiczny świat

2022-04-28

1muralpainting-with-paints-gc8510d21f_1920_CompQual80.jpg

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu plastycznego dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych w Bydgoszczy. Zadaniem młodych uczestników było namalowanie swojej wizji ekologicznego świata. Jury postanowiło nagrodzić pracę Barbary Waśniewskiej z klasy 3a, z Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnego numer 1 w Bydgoszczy. Zwycięski projekt posłuży do stworzenia ekologicznego muralu, który powstanie na ścianie oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy. Specjalna grafika zostanie wykonana z wykorzystaniem tzw. farb fotokatalitycznych, które potrafią usuwać z powietrza zanieczyszczenia, smog oraz spaliny. Konkurs pod honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy zorganizowała Stena Recycling, firma, która na co dzień zajmuje się profesjonalnym przetwarzaniem odpadów przemysłowych i odzyskiwaniem z nich cennych materiałów.

Konkurs, pod hasłem “Zmaluj z nami ekologiczny świat”, polegał na przygotowaniu dziecięcej wizji ekologicznego świata, w którym kluczową rolę odgrywa recykling lub koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzieci z klas 1-3 miały dwa tygodnie na przygotowanie swoich prac. W jury oceniającym prace znaleźli się przedstawiciele firmy oraz Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową, a jego szkoła – 5000 zł do wykorzystania na potrzeby placówki.

- Stena Recycling od ponad 20 lat działa w Polsce odzyskując cenne materiały z odpadów przemysłowych czy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Nasza firma wspiera lokalne społeczności na wiele różnych sposobów. Przekazujemy sprzęt strażakom ratownikom, fundujemy wyposażenie szkół, wspieramy placówki medyczne. Istotną rolą Stena Recycling jest również edukowanie w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, której jednym z elementów jest recykling. Stąd właśnie pomysł na połączenie zabawy z edukacją najmłodszych, których dodatkowym efektem będzie przyjazna wizualnie i ekologicznie przestrzeń, bowiem mural powstanie na 100-metrowej ścianie oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy – Włodzimierz Rydzyński, Dyrektor Oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy.

W konkursie plastycznym otrzymano 27 prac konkursowych z 5 szkół podstawowych w Bydgoszczy. Wszystkie prace były niezwykle kreatywne i zasługują na docenienie. Zwycięski rysunek wykonała Barbara Waśniewska, z Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnego numer 1 w Bydgoszczy. Praca zawiera nie tylko symbole ekologii i nawiązania do życia w sposób przyjazny dla środowiska, ale przedstawia również przykładowe ścieżki przetwarzania poszczególnych frakcji, co stanowi walor edukacyjny.

- Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu “Zmaluj z nami ekologiczny świat”. Mimo młodego wieku prace niosły z sobą bardzo dojrzały przekaz dotyczący odpowiedzialności za środowisko. Cieszy mnie, że dzieci bardzo często zwracały uwagę na prawidłową segregację odpadów. Mam nadzieję, że praca, która trafi na mural będzie ważnym głosem młodych bydgoszczan, którzy mają wiele do przekazania dorosłym - Michał Sztybel, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy.

Zwycięska praca posłuży jako inspiracja do zaprojektowania ekologicznego muralu, który powstanie w maju na ścianie oddziału Stena Recycling w Bydgoszczy. Obraz zostanie stworzony przy użyciu specjalnych farb fotokatalitycznych, które posiadają właściwości oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń. W ten sposób mural będzie stanowił nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na środowisko.

Poleć tę stronę