
W tym roku mija 20 lat od rozpoczęcia działalności Stena Recycling w Polsce. W tym czasie przetworzyliśmy setki ton odpadów w cenne surowce, oszczędzając w ten sposób zasoby naturalne. 20 lat, to pełna wyzwań droga, w czasie której nasza firma zmieniła się z kilkuosobowej organizacji, skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, w lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami, recyklingu oraz usług środowiskowych. Stena Recycling Polska jest częścią międzynarodowego koncernu, założonego ponad 75 lat temu w Szwecji i na co dzień korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców. Wspieramy Klientów w realizacji celów środowiskowych kierując się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes, Środowisko i Społeczeństwo, inwestujemy w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów i dbamy o transformacje w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działalność Stena Recycling w Polsce zaczęła się od skupu i przetwarzania metali żelaznych i nieżelaznych. Firma rozwijała się bardzo dynamicznie, także dzięki akwizycjom. W tym czasie poszerzaliśmy działalność o nowe obszary biznesowe, takie jak przetwarzanie odpadów z makulatury, odpadów niebezpiecznych oraz innych odpadów produkcyjnych. Kolejnym obszarem, który został w Stena Recycling zbudowany od podstaw, jest przetwarzanie i odzyskiwanie cennych materiałów z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W zakładzie firmy we Wschowie w lubuskiem powstało Centrum Recyklingu i Przetwarzania Elektroniki, które jest drugim pod względem wielkości (po szwedzkim Halmstad) tego typu oddziałem Stena Recycling w Europie. To nasze flagowe centrum, w które w ostatnich latach zainwestowaliśmy ponad 50 milionów złotych. Dzięki temu, w Polsce powstało najnowocześniejsze centrum, w którym odzyskujemy cenne metale, a już niedługo uruchomimy również instalację do przetwarzania folii opakowaniowej LDPE.
Dziś Stena Recycling ma oddziały zlokalizowane w okolicy większości dużych miast w Polsce, zatrudniamy ponad 500 pracowników, przetwarzamy około 700 tysięcy ton odpadów rocznie, obsługując ponad 2000 Klientów.
W najbliższych latach jednym z najważniejszych trendów związanych z ochroną środowiska, będzie gospodarka o obiegu zamkniętym. Jest to idea bezpośrednio powiązana z efektywnym i odpowiedzialnym gospodarowaniem odpadami, choć oczywiście ma wiele innych, różnych aspektów. W odpowiedzi na tego typu wyzwania, od wielu lat działamy w obszarze edukacji i propagowania właściwych zachowań oraz promujemy rozwój modeli ekonomicznych zgodnych z ideą GOZ.
Od 4 lat prowadzimy konkurs – STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co roku gromadzi on najlepsze praktyki w obszarze zrównoważonego rozwoju, jest nagradzany oraz doceniany przez biznes i ośrodki naukowe. Przyznawane firmie certyfikaty ISO, czy programy takie jak „Stena bez wypadków”, „Kodeks postępowania” czy „Stena, strefa zdrowia” potwierdzają, że do naszych zadań podchodzimy kompleksowo.
Z okazji 20-lecia Stena Recycling w Polsce przygotowaliśmy grafikę pokazującą najważniejsze etapy w dynamicznym rozwoju naszej firmy w Polsce. Chcemy także pokazać Wam poniżej czym zajmujemy się na co dzień, przez pryzmat pracowników Stena Recycling. To oni każdego dnia zamieniają odpady w cenne surowce. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.
Wierzymy, że nie ma bezużytecznych odpadów. Dostrzegamy wartość i nowe możliwości we wszystkim wokół nas. Wspólnie z Klientami zbieramy i poddajemy recyklingowi wszelkie odpady poprodukcyjne, dając materiałom nowe życie w kolejnych produktach. Dzięki temu gospodarowanie odpadami jest proste i korzystne dla przedsiębiorstw, a jednocześnie umożliwia zrównoważone korzystanie z ograniczonych zasobów naturalnych.
Wspólnie tworzymy wartość.
It starts here
Link do infografiki przedstawiającej rozwój Stena Recycling w Polsce
Zobacz naszych bohaterów: