Od handlu złomem do partnera w recyklingu

1280x400_historia_CompQual80.jpg

W listopadzie 1939 roku 23-letni Sten Allan Olsson założył swoją pierwszą firmę – Handelsbolaget Sten A Olsson Metallprodukter. Z małego biura w Göteborgu prowadził działalność związaną z obrotem złomem żelaza i metali nieżelaznych, zużytymi tkaninami i kauczukiem. W tym, co inni postrzegali tylko jako odpady, dostrzegł możliwości biznesowe. My widzimy je do dziś.

PIERWSZY ODDZIAŁ PRZETWARZANIA ODPADÓW

Działalność sukcesywnie się rozwijała. W 1946 roku firma kupiła swój pierwszy własny statek, a dziewięć lat później otworzyła pierwszy oddział w Tingstad na Hisingen w Göteborgu, aby zwiększyć zbiórkę złomu i możliwości jego przetwarzania. Działalność jest tam prowadzona do dzisiaj.

POWSTANIE STENA RECYCLING

W 1972 roku działalność została podzielona na dwie firmy: Stena Metall i Stena Line. W następnych dziesięcioleciach działalność firmy bardzo się rozrosła, między innymi poprzez przejęcia innych spółek. W 1999 roku kupiono grupę Gotthard Nilsson, co podwoiło wolumen działalności na rynku szwedzkim. Osiem lat później w wyniku fuzji połączono cztery firmy w jedną – Stena Recycling AB. Dzięki połączeniu skali i specjalistycznych kompetencji jesteśmy od tej pory siłą napędową innowacyjnych rozwiązań recyklingowych dla metali, żelaza, tworzyw sztucznych, papieru, odpadów niebezpiecznych – i wszelkich możliwych materiałów.

MIĘDZYNARODOWY GRACZ ZAKORZENIONY LOKALNIE

Wiele wydarzyło się od roku 1939, ale też wiele rzeczy wygląda tak samo. Mamy obecnie dużą i stale rosnącą ofertę usług recyklingowych. Jednocześnie właścicielem firmy jest wciąż rodzina Olsson, baza nadal mieści się w Göteborgu, a nasz sposób prowadzenia działalności biznesowej cechuje w dalszym ciągu duch przedsiębiorczości i podejście handlowe, które zapoczątkował Sten A. Olsson ponad 70 lat temu.

Poleć tę stronę