Biznes elektroniki we Wschowie

wschowa_CompQual80.PNG

Stena Recycling to solidny i doświadczony partner w recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Nasza działalność jest kluczowa dla odpowiedzialnego zarządzania zasobami.

Posiadamy własne zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sześciu krajach europejskich. Na rynku polskim w tym obszarze liderem jest biznes elektroniki Stena Recycling we Wschowie.

Stena Recycling Wschowa to jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania ZSEiE, wyspecjalizowany w odzysku materiałów szlachetnych. Znajduje się tutaj kilkanaście wyspecjalizowanych linii produkcyjnych umożliwiających głęboką separację metali bazowych, szlachetnych, złomów żelaznych, tworzyw sztucznych i innych frakcji. Dzięki unikalnemu połączeniu sprawdzonych technologii z ostatnimi osiągnięciami techniki uzyskujemy bardzo wysoki stopień recyklingu cennych materiałów, dla których alternatywą jest wyniszczająca środowisko eksploatacja górnicza. Odzyskane surowce dostarczamy z powrotem do różnych gałęzi przemysłu na całym świecie.  Dbamy również o części i kompletne produkty, które można ponownie wykorzystać - takie jak procesory, dyski twarde, ekrany dotykowe oraz działające telefony i laptopy. Ponowne użycie zwiększa wartość materiałów jest istotnym etapem rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dodatkowo jesteśmy członkiem EERA (European Electronics Recycling in Europe), organizacji zrzeszającej recyklerów elektroniki na całym kontynencie.  Dzięki temu jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawa związanego z odpadami elektronicznymi i elektrycznymi jakie wchodzą lub mają wejść w życie.  Stale też monitorujemy najnowsze publikacje badań nad bardziej efektywnymi sposobami recyklingu.

Po zakończeniu planowanych inwestycji proces recyklingu metali szlachetnych z elektroniki będzie drugą największą po Stena Nordic Recycling Center w Halmstad operacją tego typu w Europie.

GŁÓWNE PROCESY

SR_1_CompQual80.png

Przetwarzanie wstępne 

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, dostarczany do naszego zakładu jest obsługiwany przez specjalnie przeszkolony personel. W pierwszym etapie usuwamy elementy niebezpieczne (np. zawierające rtęć), aby żadne szkodliwe dla środowiska substancje nie trafiły do recyklingu. Te czynności są wykonywane ręcznie, ponieważ obecnie nie ma zautomatyzowanych procesów, które mogłyby  zapewnić wysoką jakość sortowania wstępnego.

SR_2_CompQual80.png

Ponowne wykorzystanie (Reuse) 

Wiele produktów elektronicznych zawiera monitory i inne elementy, które nadal działają. W ramach usługi Reuse są one demontowane i testowane pod kątem możliwości ponownego wykorzystania. Następnie, dobre jakościowe części są zawracane do obiegu, do producentów elektroniki, gdzie mogą żyć w nowych produktach.

SR_3_CompQual80.png

Recykling metali szlachetnych (PMR - Precious Metal Recycling)
Oczyszczone z substancji niebezpiecznych ze sprzętu elektronicznego przetwarzane są w zaawansowanym, zautomatyzowanym procesie. Frakcje miedzi i aluminium są oddzielane razem z płytkami obwodów drukowanych zawierającymi złoto i srebro. Także tworzywa sztuczne są separowane jako frakcja przeznaczona do recyklingu.

SR_4_CompQual80.png

Usługa niszczenia ZSEiE w ramach tzw. niszczenia produktu gotowego pod nadzorem

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wycofany z rynku może być u nas kompleksowo zniszczony i poddany recyklingowi. Jesteśmy godnym zaufania partnerem wykonującym profesjonalne niszczenie elektroniki, zgodne z zasadami ochrony marki i bezpieczeństwa produktu.

Poleć tę stronę


FAKTY I LICZBY

  • Powierzchnia łączna 17,5 ha w tym około 30 000 m2 utwardzonych placów
  • 5 hal produkcyjnych i 9 budynków o łącznej powierzchni 11 000 m2
  • 80% udział w rynku polskim w segmencie złomu małych urządzeń elektrycznych i elektronicznych
  • 700 tysięcy sztuk TV/monitorów LCD przetwarzanych rocznie
  • 70 kg odzyskanego złota rocznie – wystarczy na ponowne wykorzystanie do produkcji 23 tys. obrączek ślubnych lub około 300 tys. smartfonów
  • Blisko 700 ton odzyskanej miedzi pozwoli na produkcję około 20 tys. katod miedzianych lub 3,5 tys. km rur miedzianych 3/8
  • Prawie 1,5 tony odzyskiwanego rocznie srebra wystarczy do produkcji 1 mln srebrnych łańcuszków