Od odpadów spożywczych do zasobów w firmie Findus

1280x400_Findus_CompQual80.jpg

Firmie Findus udało się nie tylko stworzyć receptę na sukces dla mrożonych warzyw i dań gotowych. Potrafi ona również w optymalny sposób zarządzać zarówno zapakowanymi, jak i niezapakowanymi odpadami spożywczymi.

WSPÓŁPRACA Z FINDUS

Na potwierdzenie faktu, że Findus przoduje w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży spożywczej, firma zainwestowała wspólnie z nami w unikalną instalację w Bjuv w Skanii, w południowej Szwecji. Zapoczątkowało to dziesięcioletnią współpracę pomiędzy firmą Findus a Stena Recycling. Podstawę instalacji stanowi specjalne skonstruowana maszyna, w którą zainwestowaliśmy wspólnie. Maszyna potrafi segregować odpady zapakowanych produktów spożywczych. Dzięki temu odpady spożywcze mogą być wykorzystywane do produkcji biogazu, a jednocześnie większość opakowań można poddawać recyklingowi. Ponadto obsługujemy również duże ilości oleju do smażenia powstałego w procesie produkcyjnym i zapewniamy, że olej zamienia się w biopaliwo.

ODPADY SPOŻYWCZE FINDUS

Wszelkie materiały odpadowe trafiają do zoptymalizowanych pojemników na odpady. Na terenie fabryki pojemniki są ciągnięte przez elektryczny samochód – jeden za drugim, jak mini kolejka. To rozwiązanie zostało opracowane specjalnie na potrzeby firmy Findus i to również pracownicy Stena Recycling zajmują się obsługą pojemników na odpady i prowadzą kolejkę na terenie zakładu.

Każda tona odpadów organicznych z firmy Findus wystarcza na pokonanie 1250 km przez samochód na biopaliwo. W ciągu roku można wyprodukować biopaliwo wystarczające na 20-krotne okrążenie Ziemi!

Poleć tę stronę