Materiały i komputer
Badania & rozwój

Stena Recycling Lab

Nasze obszary zainteresowania to:

Automatyzacja

Zwiększ wydajność procesów recyklingu, aby lepiej sortować odpady i tworzyć bezpieczniejsze warunki pracy.

Cyfryzacja

Digitalizacja rozwiązań pozwala na szybkie i sprawne zarządzanie procesami i zadaniami.

Rozwój produktu

Naszym celem jest tworzenie nowych produktów z materiałów, które są obecnie uważane za odpady lub są wykorzystywane do odzyskiwania energii.

Przykłady projektów

Współpracujemy z przedsiębiorcami, organizacjami, badaczami i studentami, aby sprostać wyzwaniom i znaleźć nowe możliwości, dążąc do usprawnienia procesów recyklingu i tworzenia nowych produktów z materiałów pochodzących z odpadów. Oto kilka przykładów zakończonych projektów badawczych.

Logo Combitech i ABB

SORTOWANIE AUTOMATYCZNE

Wykorzystując zaawansowaną technologię czujników Combitech i najnowszą robotykę firmy ABB, opracowaliśmy automatyczne rozwiązanie do bardziej wydajnego sortowania tworzyw sztucznych w odpadach elektronicznych. Udowodniliśmy, że można oddzielić wysokiej jakości plastik od innych materiałów z elektroniki, aby umożliwić ich powrót do obiegu jako nowych surowców. Dzięki nowym technologiom i cyfryzacji możemy odzyskiwać czystsze frakcje materiałów, wspierając tym samym zrównoważony rozwój zarówno społeczeństwa, jak i przemysłu wytwórczego. Laboratorium w Halmstad zapewniło dostateczną ilość miejsca i produktów na potrzeby testów.

Logo Volvo Cars i Repur AB

POCHŁANIACZE DŹWIĘKU Z FOTELI SAMOCHODOWYCH

Odpady przestają być odpadami, gdy ktoś opracowuje dla nich nowe zastosowanie. Stawiając sobie nowe wyzwania, tworzymy nowe produkty. Współpraca między Volvo Cars, Repur i Stena Recycling zaowocowała nowym produktem -  pochłaniaczem dźwięku w masce samochodu. Materiał pochodzi ze starych foteli samochodowych i jest to nowy sposób zamykana obiegu. W Stena Recycling Lab w fazie testowej wykorzystywano sprzęt i wiedzę snaszych specjalistów, aby wyprodukować prototyp rozwiązania. 

Logo Repur AB

CEMENT REPUR

Zrównoważone budownictwo ma teraz kluczowe znaczenie. Rośnie zapotrzebowanie na ekologiczne i przyjazne dla klimatu materiały budowlane. Cement Repur, nowy lekki wypełniacz, odpowiada na potrzeby wcześniej zaspokajane przez surowce pierwotne. Produkt został stworzony z izolacji pochodzącej ze starych lodówek. Zamiast kierować ten materiał do procesów spalania z odzyskiem energii, jest on wykorzystywany do budowy i renowacji podłóg. Firma Repur AB rozpoczęła produkcję i sprzedaż produktu po pomyślnych testach w laboratorium Stena Recycling w Halmstad. Repur i Stena Recycling stworzyły także inne produkty z recyklingu.

Widok z góry na ulicę miasta

Stawiamy czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją społeczeństwa!

Stena Recycling jest dumnym sponsorem Openhack Gothenburg. Openhack to arena współpracy służąca do wymiany pomysłów i wiedzy, aby wspólnie sprostać wyzwaniom humanitarnym.

Openhack Gothenburg jest platformą spotkań, które dają życie innowacjom. Gromadzi  wolontariuszy, organizacje pozarządowe, influencerów i sponsorów. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy nie mieli doświadczenia w kodowaniu – jedynym wymogiem są pomysły i motywacja do tworzenia nowych rozwiązań technicznych dla ludzkości.

Podziel się z nami Twoim pomysłem!

Widzisz gdzieś potencjał lub masz ogólny szkic, tego w jaki sposób można stworzyć bardziej inteligentne sposoby zarządzania zasobami lub wytworzyć produkty przyjazne dla środowiska? Chcesz z nami współpracować? Jeśli tak, wyślij nam swoje przemyślenia. Biorąc pod uwagę wkład, wybieramy pomysły, które naszym zdaniem można wprowadzić na rynek. Jeśli Twój pomysł zostanie wybrany, wkrótce rozpoczniemy współpracę.

  • Pomysł - wyślij nam swój pomysł lub szkic.
  • Identyfikacja koncepcji – rozumiejąc wyzwania i dostrzegając możliwości, identyfikujemy zwycięskie koncepcje.

  • Projekt – wspólnie z ekspertami i partnerami tworzymy rozwiązania i koncepcje możliwe do wdrożenia.

Zasoby w Stena Recycling Lab

Stena Recycling Lab oferuje kreatywną i inspirującą przestrzeń do współpracy z ekspertami Stena Recycling w dziedzinie recyklingu materiałów. W naszym zakładzie w Halmstad możemy zaoferować testy na dużą skalę w rzeczywistych warunkach, z dostępem do najnowocześniejszych maszyn i dużego przepływu materiałów. W naszym laboratorium materiałowym można testować materiały i produkty, aby ocenić potencjał recyklingu.

Biblioteka materiałów z recyklingu

Dysponujemy ofertą materiałów obejmującą różne rodzaje materiałów pochodzących z recyklingu lub produktów resztkowych. Materiały obejmują wszystko, od wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych po mieszanki metali i materiałów mineralnych. Naszym celem jest inspirowanie i upraszczanie tworzenia nowych produktów i procesów.

Maszyny i sprzęt

Stena Recycling Lab zapewnia dostęp do maszyn i sprzętu do testowania materiałów. Dostępne są również urządzenia laboratoryjne, takie jak mały młynek do kruszenia materiałów, piece do suszenia, a także miejsce do ich przechowywania.

Współpraca z ekspertami

Tutaj można również uzyskać dostęp do fachowej wiedzy z różnych obszarów działalności Stena Recycling. Zarówno eksperci w dziedzinie materiałoznawstwa, jak i personel posiadający szczegółową wiedzę na temat procesów stosowanych obecnie w recyklingu. Przed każdym projektem współpracy tworzymy odpowiedni zespół projektowy.

Strefa coworkingu

Gdy realizujesz projekty w Stena Recycling Lab, możesz również korzystać z przestrzeni biurowej i w pełni wyposażonych sal konferencyjnych. Wszystko to w inspirującym otoczeniu z dostępem do kawy i herbaty. Na miejscu znajduje się również stołówka, szatnie i łazienki.

Finansowanie joint venture

New Ventures to jednostka w Stena Metall, która może dołączać do nowych firm i rozpoczynać współpracę z inicjatorami ciekawych przedsięwzięć biznesowych. W New Ventures możemy inwestować zarówno w start-upy, jak i w bardziej ugruntowane firmy, które stwarzają nowe możliwości dla recyklingu. Stena Recycling Lab jest również moderatorem, który umożliwia szybsze dotarcie na rynek dzięki nowym rozwiązaniom.
Udostępnij artykuł